طراحی داخلی

7 نکته بسیار مهم برای انتخاب و نصب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری چند سالیست که در خانه های ایرانی جای خوش کرده و خیلی ها ترجیح میدهند بجای رنگ آمیزی دیوار های منزل خود، از کاغذ دیواری استفاده کنند. سالها پیش کاغذ دیواری ها پا به عرصه گذاشتند اما بدلایلی همچون عدم کیفیت کافی، نداشتن تنوع و همچنین زیبا نبودن طرح های موجود، محبوبیت زیادی پیدا نکردند.

امروزه اما با متنوع شدن طرح های کاغد دیواری، و همچنین افزایش کیفیت و طرح های زیبا، کاغذدیواری به خوبی در منازل ما جای باز کرده و جزء مهمی از دکوراسیون داخلی ما میباشند!

انتخاب کاغذ دیواری و همچنین نصب آن، نیازمند دانستن نکات مهمیست که باکس ماکس در این مطلب برای شما عنوان کرده است. با رعایت این 7 نکته، میتوانید استفاده بهینه ای را از کاغذدیواری برای زیبا تر کردن منزل خود داشته باشید. پس با ما هم قدم باشید!

همچنین بخوانید: رنگ یا کاغذ دیواری؟ کدام بهتر است؟

 

کاغذدیواری

 

موقعیت منزل

کاغد دیواری برای همه شرایط آب و هوایی کشور شاید خیلی مناسب نباشد. در شمال و جنوب کشور به دلیل داشتن آب و هوای شرجی، استفاده از کاغذ دیواری ها، ممکن است ماندگار نباشد؛ زیرا رطوبت، باعث فرسودگی کاغذدیواری ها شده و رفته رفته، از کیفیت آنها میکاهد و در بعضی از مواقع باعث کنده شدن و یا تغییر شکل و باد کردن آن میشود.

شما ممکن است دیوار منزل خود را کاغذدیواری کرده باشید. اما باید بدانید اگر از کاغذ دیواری های با کیفیت و قابل شستشو استفاده کرده باشید، در آب و هوای شرجی، دوام بیشتری خواهند داشت.

 

کاغذ دیواری

زیر ساز دیوار

شما ممکن است بخواهید برای عید نوروز، مقداری منزل خود را نوتر و زیباتر کنید. باید به شما بگوییم که استفاده از کاغذدیواری، بهترین روش بمنظور تغییر دکوراسیون خانه برای عید نوروز میباشد.

اما باید بدانید که برای نصب کاغذ دیواری، نیاز است که ابتدا زیر ساز های آن را آماده کنید. ذکر این نکته شاید خیلی لازم نباشد که بدانید نصب کاغذدیواری روی دیوار های نا هموار و گچ کاری شده قدیمی کمی نا معقول است؛ زیرا شما باید ابتدا، زیر ساز های نصب کاغذدیواری، همانند بتونه کشی و استفاده از رنگ های روغنی و… برای آماده سازی دیوار های منزل خود استفاده کنید.

کاغذدیواری زیبا

نوع دیوار

دیوار های کج و معوج و دارای قناسی بدترین جا برای نصب کاغذ دیواری میباشد. اگز قصد دارید کاغذ دیواری نصب کنید باید بدانید دیوار های نا هموار مکان مناسبی برای نصب کاغذدیواری نیستند و شما باید در صورت امکان با یک بنا مشورت کنید و قناسی آنها را از بین ببرید.

 

کاغذ دیواری اتاق خواب

معیوب شدن

شما هم ممکن است از آن دسته افرادی باشید که میخواهید کمی منزل خود را نوتر کنید. تغییر دکوراسیون داخلی منزل با کمترین هزینه توسط کاغذ دیواری کار بسیار معقول است. اما همین کاغذدیواری یک عیب بسیار بزرگ دارد و آنهم سختی تعمیر آن در صورت معیوب شدن میباشد.

فرض کنید که شما بخواهید یک شلف دیواری برای منزل خود نصب کنید. آن را روی دیواری که کاغذ دیواری نصب کرده اید، جایگذاری خواهید کرد. حال ممکن است چند سال بعد بخواهید از دکور دیواری دیگری به جای آن استفاده کنید یا اینکه کلا آن را جدا کنید.

میبینید که جای پیچ و رول پلاک آن به خوبی نمایان است و شما هیچ راهی برای پوشاندن و تعمیر قسمت سوراخ شده ندارید. بنابراین این نکته را در نظر بگیرید که کاغذ دیواری ها به سختی قابل مرمت هستند.

 

طرح کاغذدیواری

 

انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری

در انتخاب کاغذ دیواری باید حتما رنگ و طرح آن را در نظر بگیرید. رنگ های روشن تر اتاق های کوچک را بزرگتر نشان میدهند و حس ملایم و انرژی بیشتری تولید میکند؛ بالعکس رنگ های تیره اتاق ها را کوچکتر نشان میدهند. طرح هایی با خطوط و شکل های افقی برای خانه هایی با سقف کوتاه و بالعکس طرح هایی با خطوط عمودی برای سقف های کوتاهتر مناسب تر است.

همچنین باید رنگ کاغذدیواری را با توجه به دکوراسیون داخلی خود در نظر گرفته و رنگ مناسب با آنها را خریداری کنید. یعنی کاغذ دیواری خود را با مبل، میز تلویزیون، عسلی و دکوراسیون پذیرایی و اتاق خواب خود ست کنید. البته انتخاب رنگ سال برای کاغذدیواری کار خوبی نیست. زیرا شما هر سال نمیتوانید کاغذدیواری های منزل خود را نو کنید!

بیشتر بخوانید: روانشناسی کاربردی رنگ ها

 

wall paper

 

انتخاب جنس

جنس کاغذ دیواری در بازار متنوع میباشد. از کاغذ دیواری های ساده و معمولی گرفته تا کاغذ های روغنی و قابل شستشو.

انواع جنس کاغذ دیواری در زیر آورده شده است:

  • کاغذدیواری از جنس کاغذ (Paper wallcovering)
  • کاغذدیواری از جنس پارچه (Fabric)
  • کاغذدیواری از جنس وینیل (Vinyl)
  • کاغذدیواری از جنس الیاف بافته نشده (Non-woven)
  • کاغذدیواری از جنس الیاف نساجی (Textile)
  • کاغذدیواری از جنس فلز (Metallic)
  • کاغذدیواری از جنس مواد طبیعی (Natural)

با یک جستجوی ساده در اینترنت میتوانید کاربرد هر کدام زا پیدا کنید.

 

ست کاغذدیواری

 

نصاب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری یک کار تخصصی و مشکل میباشد. داشتن تخصص برای نصب کاغذدیواری و همچنین تجربه داشتن در این زمینه ضروریست. سعی کنید از نصاب های ماهر کمک بگیرید. نمونه های نصب آنها را که معمولا در اینستاگرام پست میکنند برسی کنید.

کاغذ دیواری ها اگر با توجه به نکات فوق انتخاب شوند، قطعا زیبایی بی نظیری به منزل شما میدهند و میتوانند یک دکوراسیون داخلی مدرن برای شما بوجود آورند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *