دکوراسیون

دکور دیواری و انواع آن شامل شلف و باکس و میز تلویزیون

تصویر دکور دیواری شامل شلف دیواری

دکور دیواری قسمتی از دکوراسیون داخلی است که تاریخچه‌ای طولانی دارد و قدمت استفاده از دکورهای دیواری به قرن‌ها قبل می‌رسد. در کشور ما از هزاران سال پیش از نوعی طبقه دیواری شلف مانند، به نام طاقچه استفاده می‌کردند که داخل دیوار تعبیه می‌شد و اشیاع تزیینی و … را روی آن قرار می‌دادند یا در مناطق شمالی ایران که بسیاری از خانه‌ها را از چوب درختان می‌ساختند، از شلف ‌های چوبی به عنوان دکور دیواری استفاده می‌کردند.

انواع دکور دیواری

امروزه دکورهای دیواری تنوع بیشتری یافته‌اند که عبارتند از شلف دیواری، باکس دیواری، میز تلویزیون دیواری و ترکیبی از آن‌ها.

 

شلف 5 تکه

 

شلف دیواری

شلف دیواری ساده ترین، ارزانترین و در عین حال یکی از پرطرفدارترین دکورهای دیواری است. شلف‌های دیواری که در طرح‌ها، رنگ‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌شوند. شلف‌ها در حالت کلی دارای دو نوع هستند که عبارتند از شلف ایستاده و شلف دیواری.

  • شلف ایستاده

شلف ایستاده به گونه‌ای از شلف‌ها گفته می‌شود که بر روی یک سازه چوبی نصب می‌شوند و آن سازه مماس با دیوار قرار می‌گیرد. در این حالت وزن کل مجموعه بر روی زمین قرار گرفته و ممکن است فقط برای جلوگیری از حرکت به دیوار پیچ شوند (به اصطلاح فیکس شوند).

 

 

تصویر شلف ایستاده

نمونه یک شلف ایستاده که بر روی دیوار نصب نشده است

 

 

  • شلف دیواری

برخلاف شلف ایستاده، شلف دیواری مستقیما بوسیله پایه به دیوار متصل می‌شود و وزن آن روی دیوار قرار می‌گیرد. در این حالت پایه متصل کننده شلف به دیوار از اهمیت زیادی برخوردار است.

امروزه شلف‌ها را از انواع چوب‌های طبیعی، مصنوعی (ام دی اف)، PVC و حتی ورق‌های فلزی می‌سازند. در برخی از انواع شلف دیواری پایه قابل مشاهده و در برخی مخفی است.

 

تصویر شلف دیواری باکس‌ماکس

شلف دیواری باکس‌ماکس از جنس ام دی اف با روکش اکسترا

 

 

تصویر شلف دیواری تیره رنگ

شلف دیواری تیره رنگ

 

 

تصویر شلف دیواری ساخته شده از ورق فلزی

شلف دیواری ساخته شده از ورق فلزی

 

باکس دیواری

باکس دیواری هم مانند شلف در سایزها، طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون تولید می‌شوند. این باکس‌ها هم ممکن است از انواع چوب‌های طبیعی، مصنوعی و PVC ساخته شوند. باکس‌های دیواری هم ممکن است مانند شلف‌های ایستاده روی یک سازه چوبی نصب شده باشند و یا مستقیما به دیوار پیچ شوند. حالت دیگر نصب باکس دیواری از طریق فیتینگ (هفتی هشتی) است. در این روش باکس‌های دیواری طوری روی دیوار نصب می‌شوند که هیچ جای پیچی از بیرون دیده نمی‌شود.

همچنین بخوانید: میز تلویزیون بخریم یا ست میز تلویزیون؟

 

تصویر چیدمان 77 باکس‌ماکس

چیدمان 77 باکس‌ماکس متشکل از 9 باکس دیواری جداگانه

 

 

تصویر باکس دیواری سفید

باکس دیواری سفید

 

 

میز تلویزیون دیواری

میز تلویزیون دیواری نیز یکی دیگر از انواع دکور دیواری است. این نوع میز تلویزیون‌ها مانند باکس‌های دیواری بر روی دیوار نصب می‌شوند. فرم اصلی استفاده از این نوع میزها به این صورت است که تلویزیون و میز تلویزیون بصورت جداگانه روی دیوار نصب شوند، اما می‌توان تلویزیون را روی میز تلویزیون هم قرار داد و آن را روی دیوار نصب نکرد.

 

تصویر میز تلویزیون دیواری

 

 

تصویر میز تلویزیون دیواری باکس‌ماکس

میز تلویزیون دیواری باکس‌ماکس مدل 01

درباره علی نوری

به دکوراسیون داخلی، تولید محتوا، طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ، علاقمند هستم. بعد از چند سال فعالیت در زمینه طراحی سایت و سئو با مجموعه باکس‌ماکس آشنا شدم و خوشحالم که سهمی کوچک در خدمت به مشتریان این مجموعه دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *