دکوراسیون

دکوراسیون پذیرایی + تصویر

تصویر دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی مهمترین قسمت دکوراسیون منازل ایرانی است و این در حالی است که در کشورهای دیگر این موضوع تا به این اندازه مهم نیست. شاید برای شما این شوال پیش بیاید که چرا دکور پذیرایی در ایران اهمیت بیشتری دارد ؟!

شاید این موضوع را بتوان از ابعاد گوناگون بررسی کرد اما بدون شک فرهنگ میهمان نوازی ما ایرانی‌ها یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر اهمیت دکوراسیون پذیرایی است. به عقیده بسیاری از محققین، ایرانی‌ها مردمانی خونگرم و میهمان‌نواز هستند و طبق شواهد تاریخی، از دیرباز اهل جشن و میهمانی بوده‌اند. فرهنگ میهمان نوازی آنقدر در کشور ما نیرومند بوده که حتی روی معماری ایرانی نیز تاثیرگذار بوده است. در بناهای تاریخی همچون تخت جمشید، چهل ستون اصفهان و … سالن‌های پذیرایی بزرگ و مجلل با دکوراسیون بی‌نظیر جهت پذیرایی از میهمانان درنظر گرفته شده بود.

 

 

تصویر دکور پذیرایی

 

 

تاثیر فرهنگ میهمان نوازی محدود به معماری کاخ‌ها و خانه‌های مجلل نبوده و حتی در بسیاری از روستاهای ایران هم شاهد اختصاص بزرگترین و بهترین اتاق خانه‌‍ها به پذیرایی از میهمانان هستیم. در خانه‌های روستایی هم اهل خانه توجه بیشتری به دکور و ظاهر اتاق پذیرایی دارند و این نشاندهنده آن است که استفاده از اتاق پذیرایی مختص طبقه اجتماعی خاصی نیست.

دکوراسیون پذیرایی در زندگی امروزی

در گذشته اتاق نشیمن و سالن پذیرایی از یکدیگر جدا بود. سالن پذیرایی بزرگترین و زیباترین فضای خانه و به نوعی ویترین خانه بود. برخلاف نشیمن از سالن پذیرایی فقط زمان میهمانی‌های رسمی‌تر استفاده می‌شد اما امروزه و بویژه در زندگی شهری که با محدودیت فضا مواجه هستیم توجه بیشتری به ایجاد فضاهای کاربردی می‌شود و دیگر مرز مشخصی میان سالن پذیرایی و اتاق نشیمن وجود ندارد. حتی می‌توان گفت که در بیشتر آپارتمان‌های امروزی پذیرایی و نشیمن یکی هستند.

همچنین بخوانید: سقف کاذب را بیشتر بشناسید

 

تصویر پذیرایی و نشیمن

 

 

این تغییرات معماری بر دکوراسیون پذیرایی نیز تاثیرگذار بوده و شاهد تغییراتی در سبک مبلمان، نورپردازی و … هستیم. به عنوان مثال قبلا در سالن پذیرایی از مبلمان رسمی‌تر (معروف به مبل استیل) استفاده می‌شد که اولویت اصلی در انتخاب آن زیبایی بود و چندان به راحتی آن توجه نمی‌شد. البته این موضوع چندان هم عجیب نبود زیرا در طول سال فقط چند ساعت مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما امروزه راحتی مبلمان اولویت اصلی خریداران است زیرا در طول سال به دفعات مورد استفاده قرار می‌گیرند و اگر مبلمان راحت نباشد بسیار آزار دهنده خواهد بود.

 

 

تصویر مبلمان اندکی رسمی

 

 

تلویزیون و میز تلویزیون که در گذشته جایشان معمولا در نشیمن بود با ادغام نشیمن و پذیرایی به عناصر پذیرایی تبدیل شده‌اند که در برخی چیدمان‌ها ممکن است نقش نقطه مرکزی دکوراسیون را هم پیدا کنند که در این صورت سایر عناصر دکوراسیون را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. همچنین قبلا در دکوراسیون پذیرایی از منابع نور متمرکز و پرنور مانند لوستر استفاده می‌شد و برخلاف آن امروزه از منابع نور متعدد، پراکنده و کم نور استفاده می‌شود.

 

 

تلویزیون و میز تلویزیون

 

 

در ادامه مطلب تصاویری از دکوراسیون پذیرایی مدرن جهت الگوبرداری قرار داده‌ایم که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

 

 

دکوراسیون پذیرایی

 

تصویر شومینه در پذیرایی

 

تصویر مبلمان پذیرایی

 

میز تلویزیون در دکوراسیون

 

 

در آینده این مطلب بروزرسانی و تصاویر بیشتری به آن اضافه خواهد شد.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *