دکوراسیون

جای تلویزیون در منزل

تصویر جای تلویزیون روی دیوار

جای تلویزیون در منزل کجاست ؟! جای تلویزیون روی دیوار کجاست ؟! آیا برای تعیین جای تلویزیون در منزل اصول و قواعدی وجود دارد یا تلویزیون را هرکجا که بخواهیم می‌توانیم قرار دهیم ؟!

امروزه تلویزیون یکی از اصلی‌ترین لوازم منزل به شمار می‌رود و طبیعتا یکی از عناصر تاثیر‌گذار بر دکوراسیون منزل است. تعیین جای تلویزیون در خانه شاید در نگاه اول کاری بسیار ساده و پیش‌پا افتاده به‌نظر برسد اما، در بسیاری موارد این کار در ظاهر ساده به یک چالش تبدیل می‌شود اهل خانه پس از گذشت سال‌ها همچنان با جای تلویزیون خود مشکل دارند.

بهترین جا برای قراردادن تلویزیون در خانه

در طراحی برخی منازل فضایی برای مشاهده تلویزیون (TV Room) درنظر گرفته شده و معمولا هم بهترین مکان برای قراردادن تلویزیون است. اما در اکثر خانه‌ها و بخصوص آپارتمان‌ها چنین فضایی درنظر گرفته نشده و خودمان باید درمورد جای تلویزیون تصمیم‌گیری کنیم. از آنجایی که امروزه بیشتر مردم در آپارتمان‌های متوسط و کوچک زندگی می‌کنند از اتاق تلویزیون بی‌بهره‌اند و با مشکل تعیین جای تلویزیون مواجه می‌شوند. معمولا در چنین خانه‌هایی باید به سراغ نشیمن خانه برویم و تلاش کنیم تلویزیون را آنجا قرار دهیم.

 

تصویر اتاق تلویزیون

 

برای قرار دادن تلویزیون در نشیمن و یا هرجای دیگری به نکات زیر توجه کنید:

  • بهتر است که مبلمان اطراف تلویزیون از نوع راحتی و یا کاناپه باشد و تا جای ممکن روبروی تلویزیون قرار گیرد، تا بینندگان مجبور نباشند هنگام تماشای تلویزیون سر و کمر خود را بچرخانند.
  • تلویزیون را به شکلی قرار دهید که در پشت و روبروی آن پنجره نباشد زیرا، در هر دو حالت روشنایی روز مزاحم تماشای تلویزیون خواهد شد. این موضوع در مورد منابع نور مصنوعی هم صدق می‌کند. با این تفاوت که آن‌ها در شب مشکل‌ساز خواهند شد.
  • در فضاهای کوچک بهتر است از میز تلویزیون دیواری استفاده کنید و برای ایجاد فضایی چشمگیرتر می‌توانید تعدادی شلف و باکس دیواری نیز در کنار تلویزیون روی دیوار نصب کنید.
  • در زمان چیدن مبلمان در روبروی تلویزیون حداقل فاصله استاندارد را رعایت نمایید. البته در مورد فاصله بیننده تا تلویزیون نظرات گوناگونی وجود دارد. برخی از کارشناسان معتقدند که حداقل فاصله بیننده 2.5 برابر طول تلویزیون است و عده‌ای هم براین باورند این فاصله 1.5 برابر طول تلویزیون باید باشد.

همچنین بخوانید: دکوراسیون تابستانی را در منزل خود زنده کنید

 

تصویر برای جای تلویزیون در خانه

بهترین ارتفاع برای قراردادن تلویزیون چقدر است ؟!

ارتفاع تلویزیون از سطح زمین به سه عامل بستگی دارد:

  • محل استفاده از تلویزیون

به عنوان مثال ارتفاع تلویزیون در آشپزخانه با ارتفاع آن در نشیمن نمی‌تواند یکسان باشد زیرا در آشپزخانه معمولا در حین کار و بصورت ایستاده تلویزیون تماشا می‌کنند.

  • ابعاد تلویزیون

مسلما هرچه ابعاد تلویزیون بزرگتر باشد فاصله بیننده از آن نیز باید بیشتر باشد.

  • ارتفاع متوسط بینندگان

بصورت کلی می‌توان گفت که خط فرضی افقی وسط تلویزیون باید بر خط دید بیننده عمود باشد. از این رو بحث ارتفاع متوسط بینندگان اهمیت پیدا می‌کند. که معمولا برای افراد نشسته بر روی کاناپه برابر با 105 سانتی‌متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *