دکوراسیون

10 ایده برای دیزاین اتاق خواب کوچک

تصویر برای دیزاین اتاق خواب کوچک

دیزاین اتاق خواب کوچک چگونه باید باشد تا اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد؟ امروزه بیشتر خانه‌های آپارتمانی کوچک هستند و اتاق‌های کوچکی دارند. ساکنین این آپارتمان‌ها دیگر به دنبال دکوراسیون پر زرق و برق نیستند و تنها خواسته‌شان بهبود فضا به نحوی است که کاربرد لازم را داشته باشد.

اتاق خواب کوچک همیشه هم بد نیست و برخلاف تصور عموم اتاق کوچک برای استراحت شبانه نعمت است. انجمن خواب آمریکا توصیه می‌کند در هنگام خواب باید از هر فعالیتی که مغز را درگیر کند اجتناب کرد و مواردی مانند تماشای تلوزیون، سرک کشیدن در اینترنت و انجام کار، باعث برهم خوردن الگوی خواب شما می‌شوند. بنابراین اتاق را طوری دیزاین کنید که تا جای ممکن فقط برای استراحت مناسب باشد.

10 ایده برای دیزاین اتاق خواب کوچک و بزرگ دیده شدن آن پیش روی شماست و به شما کمک خواهد کرد تا اتاق خود را طراحی کنید، اتاقی که شاید از نظر مساحت بزرگ نباشد اما کارایی یک اتاق بزرگ را برای شما داشته باشد. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

1- از رنگ‌های روشن و درخشان در دیزاین اتاق خواب کوچک استفاده کنید

انتخاب رنگ سفید فضا را وسیع‌تر نشان می‌دهد و در بهبود فضای اتاق خواب کوچک شما واقعاً موثر است. رنگ سفید، آثار مخرب نبودن پنجره و دیوارهای کوتاه و خفقان اتاق تنگ و تاریک را از بین می‌برد و با روشن نگه داشتن فضا از دلگیر شدن آن جلوگیری می‌کند. می‌ترسید فضا بیش از حد خشک و بی‌روح شود؟

برای جلوگیری از ایجاد فضایی بی‌حس و حال می‌توانید لایه‌های سفید را در بافتهای متعدد ایجاد کنید، الگوهایی برای طراحی دیوارها انتخاب کنید که از لایه‌های تو در توی سفید برای نمایش تصاویر استفاده می‌کند. می‌توانید با استفاده از الگوهای ساده و اضافه کردن چراغ‌هایی به رنگ کروم در اطراف تخت خواب، حس فضا را تغییر داده و فضایی شیک در اتاق ایجاد کنید.

همچنین بخوانید: چگونه یک لوستر فانتزی مدرن برای منزل انتخاب کنیم؟

 

تصویر برای دیزاین اتاق خواب کوچک

استفاده از رنگ‌های روشن در دیزاین اتاق خواب کوچک

 

2- تخت خواب را در گوشه‌های اتاق قرار دهید

یکی از 10 ایده برای دیزاین اتاق‌ خواب کوچک مربوط به محل قرارگیری تخت خواب است. در بیشتر سبک‌ها، قرارگیری تخت در مرکز دیوار مورد قبول است اما اگر فضای اتاق باریک باشد و امکان اجرای چنین کاری با حفظ فضا وجود نداشته باشد باید از این ایده فاصله گرفت و به دنبال راه‌حل بود.

برای حفظ بیشترین فضا از کف اتاق بهتر است تخت را در کنج دیوار قرار دهید. با این کار فضای دنج خوبی ایجاد می‌شود که به راحتی می‌توانید در آن استراحت کنید. شاید فکر کنید که با این‌کار اتاق شبیه خوابگاه ‌های دانشگاه می‌شود اما نگران نباشید شما می‌توانید با ایجاد تاج برای تخت خواب دیزاین اتاق را از حالت خوابگاه خارج کرده و جذاب‌تر کنید.

 

تصویر تخت قرار گرفته در کنج اتاق کوچک

محل قرار گرفتن تخت در دیزاین اتاق خواب کوچک

 

3- از فریم‌های بزرگ برای تخت خواب استفاده نکنید

وقتی فضا کوچک است چند سانتی‌متر اضافی هم می‌تواند در دیزاین اتاق خواب کوچک حیاتی باشد. تخت خواب‌های بزرگ را با تخت‌های جمع‌جور که چارچوب بسیار ساده‌ و مدرن جایگزین کنید تا هم ظاهر تختتان حفظ شود و هم فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. برای تزیین تاج تخت می‌توان از مدل‌های هالیوودی استفاده کرد که هم از پشت تخت حفاظت می‌کند و هم جای زیادی اشغال نمی‌کنند. می‌توانید برای تزئین فضای بالای تخت از عکس‌ها یا طراحی‌های هنری استفاده کنید و یا بعدها تغییراتی در تاج تخت ایجاد کنید.

 

تصویر فریم تخت خواب در دیزاین اتاق خواب کوچک

فریم تخت خواب در دیزاین اتاق خواب کوچک

 

4- آغوش خود را برای مینیمالیسم باز کنید

دکوراسیون داخلی مینیمال می‌تواند در دیزاین اتاق خواب کوچک بسیار مفید باشد. اگر تنها به ضروریات مورد علاقه خود بسنده کنید فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت پس تمرکز خود را روی انتخاب تخت مناسب قرار دهید و تمام آنچه اضافه  است را بیرون بریزید و کمترین وسایل ممکن را در اتاق باقی بگذارید. برای حفظ سبک معاصر در طراحی از سطوح براق استفاده کنید و وسایل خود را در محفظه‌هایی با طراحی براق قرار دهید. این کار فضای بسیاری برای نگه‌داری وسایل در اختیارتان می‌گذارد و فضای کمتری را اشغال می‌کند.

 

تصویر کاربرد مینیمالیزم در دیزاین اتاق خواب کوچک

کاربرد مینیمالیزم در دیزاین اتاق خواب کوچک

 

5- از آینه استفاده کنید تا فضا چند برابر شود

نمی‌توان 10 ایده برای دیزاین اتاق‌ خواب کوچک را نام برد و یکی را به آینه اختصاص نداد. آینه بزرگ در اتاق چشم‌ها را گول میزد و فضاهای بسیار کوچک را چند برابر نشان می‌دهد. علاوه بر این‌ها قرار دادن آینه به انعکاس بیشتر نور و روشن شدن فضا کمک می‌کند. شاید بخواهید بدانید که چگونه آینه را در فضا ترکیب کنید؟ یک راه ساده این است که یک آینه قدی تهیه کنید و آن را به دیوار تکیه دهید و البته مطمئن شوید که جای آن کاملا محکم است. راه دیگر استفاده از آینه روی دیوارها و یا درب کمدهاست (بخصوص کمد دیواری دارای درب‌های کشویی)

 

تصویر برای آیته در دیزاین اتاق خواب کوچک

استفاده از آینه در دیزاین اتاق خواب کوچک

 

6- از فضای زیر تخت برای انبار کردن وسایل استفاده کنید

اگر می‌خواهید تخت خواب بخرید، مدل‌هایی را در نظر داشته باشید که زیر تخت برای نگه‌داری وسایل کشو تعبیه شده است. کشوهایی که به راحتی باز می‌شود زیرا به دلیل محدودیت فضا امکان دارد کشوها در هنگام باز شدن با مشکل مواجه شوند. پس حتماً نحوه باز شدن کشوها در داخل اتاقتان را در نظر داشته باشید یا اینکه اگر تخت‌هایی ساده دارید می‌توانید از باکس‌های تزئینی حصیری با ابعاد مناسب زیر تخت استفاده کنید و لوازمی را که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را داخل آن‌ها قرار دهید. طراحان عاشق سبدهای زیبای حصیری هستند. هم ظاهر زیبایی دارد و هم فضای مناسبی برای نگه‌داری وسایل ایجاد خواهند کرد.

همچنین بخوانید: راز های خریداری سرویس خواب مناسب منزل

 

تصویر فضای زیر تخت در دیزاین اتاق خواب کوچک

استفاده از فضای زیر تخت در دیزاین اتاق خواب کوچک

 

7- دنیای خود را عمودی کنید

در صورتی که شدیدا محدودیت فضا دارید اما در عوض اتاق سقف بلندی دارد، دنیای خود را عمودی کنید! فضای پایین را جایی برای نشستن و قرار دادن کتاب و وسایل کارو فضای بالا را برای خواب در نظر بگیرید. شاید این گزینه مناسب همه نباشد اما کسانی که به شدت کمبود فضا دارند و جایی برای مطالعه می‌خواهند و برای رسیدن به تخت خواب مشکلی در بالا رفتن از پله ندارند، این ایده می‌تواند فضا را حسابی تغییر دهد.

 

تصویر دیزاین اتاق خواب کوچک

نوع دیگری از دیزاین اتاق خواب کوچک

 

8-  از کاغذ دیواری کمک بگیرید

اگر اتاق خوابتان کوچک است به معنای آن نیست که باید کسل کننده هم باشد. از الگوهای جذاب برای دیوارهای مهم مانند دیوار پشت تخت خواب استفاده کنید. برخی الگوهای کاغذ دیواری که طراحی مناسبی نداشته باشد بدتر فضا را تنگ و کوچک نشان خواهد داد اما برعکس اگر از طرح‌های جسورانه و خلاقانه استفاده کنید به بهبود فضا کمک کرده‌اید.

هنگام انتخاب تصاویر کاغذ دیواری به سراغ الگوهای بزرگ‌تر بروید و از الگوهایی ریز صرف نظر کنید. فراموش نکنید که سایر اجزای اتاق را با رنگ و طرح کاغذ دیواری هماهنگ کنید. قبل از خرید کاغذ دیواری گشتی در فضای مجازی بزنید و مقالات و وبسایت‌های مرتبط را مطالعه کنید تا با دید بازتری کاغذ دیواری مورد نظرتان را انتخاب کنید.

9- از شلف و باکس دیواری استفاده کنید

شلف و باکس دیواری می‌توانند کاربردهای زیادی در دیزاین اتاق خواب کوچک شما داشته باشند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • جایگزینی مناسب برای میز کنار تخت
  • استفاده به عنوان میزهای کوچک کنار درب ورودی
  • محل مناسبی برای چیدن کتاب‌ها و اشیای دکوری

 

تصویر شلف و باکس دیواری در دیزاین اتاق خواب کوچک

شلف و باکس دیواری در دیزاین اتاق خواب کوچک

 

10- ایجاد قفسه‌‌های طاقچه‌ای شکل در دیوار اتاق خواب

برای آخرین ایده در بین 10 ایده در دیزاین اتاق‌ خواب کوچک توجه شما را به یکی از ابزارهای جدید و محبوب در دکوراسیون جلب می‌کنم. در ساخت طاقچه ‌های جدیدتر معمولا از تیغه ‌های تو خالی استفاده می‌کنند که توسط تیر های چوبی (بسط ها) با ابعاد 2 در 4 به دیوار وصل می‌شود که فاصله 16 اینچی با هم دارند. اگر تختتان جلو دیوار بیرونی اتاق قرار دارد با استفاده از “استند” می‌توانید فاصله بین تیرهای چوبی و طاقچه را علامت گذاری کنید تا تورفتگی مورد نظر در دیوار مشخص شود. لازم نیست عمق زیادی برای طاقچه در نظر بگیرید کافیست بتوان یک ساعت یا رادیو یا چیزی شبیه آن را جای داد تا محلی ایجاد شود برای قرار دارد وسایل شخصی شما.

اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه دیزاین اتاق خواب کوچک دارید لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و ما را در شبکه اجتماعی اینستاگرام دنبال کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت آخرین اخبار و مطالب عضو خبرنامه ما شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *