طراحی داخلی

سینک آشپزخانه توکار یا روکار؟ کدام بهترند؟

سینک آشپزخانه

طبیعتا هنگامی که در مورد آشپزخانه منزل صحبت به میان می آید، چند عنصر کلیدی اعم از کابینت آشپزخانه،سینک ظرفشویی، هود ، میز و صندلی ها و سنگ روی کابینت به ذهن ما خطور میکند. در این مقاله قصد داریم به سراغ سینک آشپزخانه برویم؛

به طور کلی دو نوع سینک برای آشپزخانه وجود دارد؛ سینک آشپزخانه توکار و سینک آشپزخانه روکار! که مسلما تفاوت های عمیقی با یکدیگر دارند.

قبل از اینکه به سراغ تفاوت ها، مزایا و معایب سینک های توکار و روکار برویم، بهتر است که انواع سینک ها را از نظر جنس و متریال مصرفی بشناسیم!

 

سینک توکار

 

سینک های آشپزخانه معمولا از متریال های زیر ساخته میشوند:

  • سینک استیل (متداول ترین)
  • سینک مسی
  • سینک سنگ طبیعی
  • سینک سنگ مصنوعی 
  • سینک سرامیکی

 

سینک روکار

سینک روکار چیست؟

سینک های روکار به نحوی نصب میشوند که لبه بیرونی آنها روی سنگ کابینت و یا سنگ پیشخوان (اوپن) قرار میگیرد. بمنظور نصب و طراحی سینک های روکار، در حین اجرای کابینت، مقداری فضای خالی در تعبیه میکنند و پس از نصب کابینت، شما میتوانید سینک روکار را روی آن قرار دهید!

همچنین بخوانید: شیر ظرفشویی مدرن برای آشپزخانه چی بخریم؟ + تصاویر

 

سینک توکار آشپزخانه

 

سینک توکار چیست؟

میتوان گفت که لبه سینک های توکار، در زیر صفحه کانتر قرار گرفته و از دید بیرونی پنهان میشود. این نوع سینک درون صفحه کابینت جاسازی میشود. سینک توکار سابقه زیادی ندارد و جدید ترین نوع سینک آشپزخانه به حساب می آید، اما امروزه طرافداران بسیاری را توانسته به خود جذب کند.

سینک آشپزخانه توکار بهتر است یا سینک روکار؟

حال که با تعریف کلی سینک توکار و روکار آشنا شدید بهتر است بدانید جدای از بحث مزایا و معایب هر کدام، شما باید شرایط نصب را در آشپزخانه خود در نظر بگیرید و سپس در مورد ویژگی هایشان تحقیق کنید. میخواهیم بگوییم که شاید شما بسته به طراحی آشپزخانه و فضای داخلی تان فقط یک انتخاب داشته باشید، توکار یا روکار!

شما با توجه به 5 فاکتور زیر میتوانید سینک آشپزخانه مورد نیاز خود را تهیه کنید:

  1. قیمت
  2. طول عمر و کیفیت ساخت
  3. شرایط نگهداری و تمیز کردن
  4. زیبایی ظاهری 
  5. نوع نصب

همچنین بخوانید: 8 مدل بی نظیر کابینت آشپزخانه مدرن

 

قیمت روکار

 

قیمت سینک ظرفشویی توکار و روکار، کدام به صرفه ترند؟

شاید خودتان تا به اینجا حدث زده باشید که سینک های توکار باید هزینه بیشتری نسبت به سینک های روکار داشته باشند. البته این قانون همیشه هم درست نیست؛ بلکه عوامل مهمی همچون جنس سینک، اندازه آن، شرکت تولید کننده و نصب این سینک ها ممکن است در هزینه نهایی سینک آشپزخانه شما دخیل باشند.

ولی به طور کلی سینک های توکار با توجه به طراحی آنها از قیمت بالاتری بر خوردارند زیرا همراه با کابینت زیرین طراحی میشوند و به دلیل اندازه و شکل هندسی مشخص، شما نمیتوانید آنها را به صورت جداگانه خریداری کنید.

 

سینک روکار جدید

 

طول عمر و کیفیت سینک آشپزخانه توکار و روکار

جدای از نوع سینک توکار و روکار، طول عمر سینک آشپزخانه را میتوان به چند عامل مهم ربط داد. اول اینکه جنس سینک چیست و آیا متریال مصرفی در ساخت سینک درجه یک میباشد یا از متریال کم دوام استفاده شده است؟ البته عواملی همچون نحوه نگهداری از سینک و نصب صحیح آن در طول عمر سینک ظرفشویی شما موثر خواهند بود.

اما به طور کلی در صورتی که سینک های توکار از متریال درجه یک تهیه شده باشند و به صورت استاندارد و صحیح نصب شوند، از طول عمر بالاتری برخوردارند.

همچنین بخوانید:اطلاعات بسیار کاربردی در مورد کابینت آشپزخانه MDF

 

تمیز کردن سینک

 

نگهداری و تمیز کردن کدام سینک راحت تر است؟

رطوبت هر چیزی را میتواند خراب و پوسیده کند؛ فرقی نمیکند چوب باشد و یا سنگ و فلز! رطوبت فرسایش خود را انجام میدهد. اما چیزی که قابل تامل است، نحوه نگهداری شما از سینک آشپزخانه تان است. سینک ها فراق از توکار یا روکار بودن، پس از هر بار استفاده، نیاز به خشک شدن و نگهداری دارند تا به سرعت از بین نروند. پس از مدتی استفاده، سینک آشپزخانه شما جرم گرفته و باید آن را تمیز کنید.

به طور کلی سینک های توکار شرایط نگهداری و تمیز کردن سخت تری نسبت به سینک های روکار دارند. دلیل آن هم این است که همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، لبه های سینک آشپزخانه توکار، درون کابینت زیرین کار گذارده میشوند و ممکن است جرم و رطوبت به لایه های زیرین نفوذ کند که همین مورد، تمیز کردن و جرم گیری سینک توکار را کمی دشوار میکند.

اما در سینک های روکار، شما به راحتی میتوانید لبه ها و قسمت های مختلف سینک را که کاملا در دسترس هستند تمیز کنید. در این صورت احتمال پوسیدگی و از بین رفتن کابینت های زیرین بدلیل اینکه از جنس mdf هستند هم کمتر میباشد.

همچنین بخوانید: ساده ترین راه برای خانه تکانی آشپزخانه

 

سینک روکار زیبا

 

زیبایی ظاهری سینک آشپزخانه توکار و روکار

طراحان داخلی، امروزه علاوه بر توجه به استجکام و طول عمر، به زیبایی ظاهری توجه بسیار ویژه ای دارند. همین باعث شده، محصولات جدید تر، زیبایی بیشتری نسبت به گدشته داشته باشند. سینک های توکار مدل های بسیار شیک و مدرن تری نسبت به سینک های روکار دارند. همین هم باعث شده طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کنند. البته این بدان معنا نیست که تنوع سینک های روکار کم است، بلکه این رده از سینک ها هم تنوع بالایی دارند.

 

سینک

در پایان کدام را بخریم؟ سینک آشپزخانه توکار یا روکار؟

قطعا پاسخ به این سوال مستلزم این است که شما 5 فاکتور ذکر شده در بالا را در نظر بگیرید و سپس تصمیم خود را اتخاذ کنید. شما باید در ابتدا شکل ظاهری سینک ها را در نظر داشته باشید و در ادامه به نوع نصب، شرایط نگهداری و طول عمر سینک آشپزخانه خود توجه داشته باشید. در پایان هم سینکی را تهیه کنید که متناسب با بودجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *