دکوراسیون

اطلاعات بسیار کاربردی در مورد کابینت آشپزخانه MDF

کابینت آشپزخانه mdf

در گذشته ای نه چندان دور، استفاده از فلز در ساخت کابینت آشپزخانه بسیار رایج بود. هیچکس فکرش را هم نمیکرد روزی بتوان از ترکیبی جادویی از خرده چوب که به MDF مشهور است، بتوان کابینت های بسیار شکیل و مدرنی ساخت. وجود کابینت در آشپزخانه یک امر کاملا ضروری و مهم به نظر میرسد. خودرویی را در نظر بگیرید که علاوه بر نداشتن صندوق، هیچ جایی برای قرار دادن زاپاس، جک، آچار چرخ و سایر وسایل ضروری همراه را نداشته باشد. در این صورت ناگزیرید که وسایل را به صورت بهم ریخته روی صندلی های خودروتان قرار دهید. ضرورت داشتن کابینت آشپزخانه MDF هم دقیقا به همین صورت است.

کابینت آشپزخانه به شما کمک میکند وسایل آشپزخانه را به صورت منظم و شکیل در طبقه های مختلف نگهداری کنید. در ابتدا به نظر میرسید کابینت ها با توجه به وجود رطوبت در بخش های مختلف آشپزخانه، بایستی حتما از جنس فلز، شیشه و یا ترکیبات پلاستیکی باشند. اما استفاده از MDF در ساخت کابینت، آزمایش های خود را به خوبی پس داد.

همانطور که استفاده از Mdf در ساخت سایر وسایل خانه همانند میز تلویزیون، شلف، جلو مبلی ،عسلی و … کاربرد فراوانی دارد، چند سالیست کابینت آشپزخانه هم بی نصیب از این ترکیبات چوبی بی نظیر نیست.

همچنین بخوانید: دکوراسیون پاییزی منزل خود را با این روش ها احیا کنید!

مزایای کابینت آشپزخانه MDF

استفاده از MDF در ساخت کابینت آشپزخانه مزایایی چند دارد.مهم ترین مزیت کابینت های ام دی افی هزینه معقول خریداری و نصب آنهاست که در مقایسه با سایر اجناس مقرون به صرفه تر آب می خورد. علاوه بر هزینه مقرون به صرفه، کابینت های MDF طرح ها و مدل های بسیار زیادی دارد که بسته به طراح آن ، مدلها متفاوت هستند.

کابینت های MDF متناسب با آشپزخانه شما اندازه گیری و نصب میشوند و در برابر حرارت و رطوبت کاملا مقاوم هستند. آلایندگی محیطی ندارند و رنگ و بافت ثابتی دارند. این کابینت ها مثل چوب، نقص های طبیعی مثل گره های درختی ندارند زیرا از خرده چوبن تشکیل میشوند.

انواع جنس کابینت آشپزخانه MDF

کابینت های ام دی افی از دو نوع جنس مات و براق ساخته میشوند که شما میتواند در حین ثبت سفارش، نوع آن را انتخاب نمایید.

کابینت های ام دی اف مات از رنگ و یا روکش مخصوص برای مات شدن استفاده میکنند. رنگ ها و روکش های بکار رفته برای مات کردن ام دی اف در طرح های بسیار متنوعی هستند که در حین ثبت سفارش میتوانید این طرح ها را انتخاب نمایید. مزیت مهم کابینت آشپزخانه MDF مات این است که دیر تر کثیف میشوند و جای دست روی آنها باقی نمی ماند و همچنین نور را ساطع نمیکنند. بدین صورت میتوانید به راحتی نور آشپزخانه خود را مدیریت کنید.

البته نوع براق آن هم کم طرفدار ندارد. برای براق کردن MDF کابینت آشپزخانه از رنگ و یا روکش PVC استفاده میشود که مزیت مهم آن این است که ظاهر کابینت ها بسیار صیقلی و زیباتر میشود. یکی دیگر از مزایای نوع براق این است که با توجه به ساطع کردن نور، باعث پر نور کردن و در نهایت بزرگتر نشان دادن اشپزخانه میباشد.

البته mdf براق خالی از عیب نیست. از جمله معایب آنها این است که گرانتر از نوع مات هستند و اینکه برای روکش کردن آن ها یک طرفشان ملامینه میشود و اینکه روکش PVC مقداری کیفیت رنگی کمتری نسبت به روکش های مات MDF دارند.

 

 

رنگ کابینت مناسب آشپزخانه شما

حال که با مزایا و انواع جنس کابینت MDF آشنا شدید وقت آن رسیده که طرح و رنگ مناسب را برای آن برگزینید.

در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی منزل باید شما روانشناسی کاربردی رنگ ها را در نظر بگیرید. زیرا انتخاب رنگ نا مناسب و ترکیباتی که از نظر روانشناسی رنگ ها در تضاد هم قرار میگیرند، به شدت در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل شما تاثیر گذار است.

در انتخاب رنگ کابینت های آشپزخانه حتما این پرسش را برای خود مطرح کنید که دوست دارید رنگ گرم و پرحرارت در آشپزخانه داشته باشید و یا رنگ های سرد و لایت را بیشتر میپسندید. البته باید گفت که در فصول مختلف سال، تغییر رنگ های منزل میتواند تاثیر شایانی در زیبایی دکوراسیون داخلی داشته باشد. اما تغییر رنگ بعضی از اجزا ممکن است بسیار سخت و یا به کلی امکان پذیر نباشد. پس در انتخاب رنگ کابینت های آشپزخانه باید نهایت دقت را بکار بگیرید.

 

 

 

 

به طور کلی برای کابینت آشپزخانه های کوچک و نقلی تر باید از رنگ های روشن تر استفاده شود که بزرگتر و دلنشین تر به نظر برسد. اگر نور کافی در آشپزخانه شما وجود ندارد، بهتر این است که از کابینت هایی با رنگ روشن استفاده کنید و بالعکس اگر آشپزخانه بزرگ و دلبازتر دارید، میتوانید رنگ های تیره تر MDF را انتخاب کنید.

با توجه به رواج زندگی آپارتمانی و کوچکتر شدن خانه ها، معمولا رنگ های روشن طرفدار های بیشتری نسبت به رنگ های تیره دارند. البته اگر میخواهید یک آشپزخانه لوکس و متفاوت داشته باشید، میتوانید از MDF های رنگی متفاوت برای ساخت کابینت آشپزخانه mdf خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: دکوراسیون تابستانی را در منزل خود زنده کنید

 

 

انواع

 

انواع طرح های کابینت ام دی اف

متریال مام دی اف بدلیل اینکه از خرده چوب ها ساخته میشود، میتواند در هر طرح و رنگی ظاهر شود. به همین دلیل است هر چیزی که با MDF ساخته میشود، در انواع طرح ها و رنگ ها موجود میباشد.

کابینت های ام دی اف دو نوع خاص در طراحی دارد که چند سالیست بسیار رواج پیدا کرده است. یک نوع آن که کابینت هایگلاس و نوع دیگر آن به کابینت آشپزخانه ممبران معروف است.

کابینت ها قدرت بالایی در زیبایی و درخشش خانه شما و بخصوص آشپزخانه منزلتان دارند و این جزو نقطه قوت آنها به شمار می آید. همین دلیل باعث شده که انواع طرح های آن بین مردم محبوبیت بالایی داشته باشد. در این قسمت قصد داریم انواع طرح های محبوب کابینت آشپزخانه را به شما نشان دهیم؛

 

 

لوکس

 

کابینت آشپزخانه MDF لوکس و مدرن

متریال MDF طوری طراحی شده که در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و علاوه بر آن، زیبایی بی نظیر کابینت های MDF همیشه مورد پسند همه بوده است. امروزه کابینت های مدرن و بسیار لوکس از جنس MDF طراحی و ساخته میشوند که در نوع خود مثال زدنی هستند. طراحان حرفه ای کابینت MDF حداکثر توجه و سلیقه را در طراحی این نوع از کابینت ها بکار برده اند. کابینت های لوکس معمولا با توجه به رنگ سایر المان های آشپزخانه و خانه ساخته میشوند و معمولا سفارشی هستند.

اگر بدنبال یک آشپزخانه شیک و لوکس میگردید، بهتر است کابینت های لوکس و مدرن را برای نصب در آشپزخانه منزلتان برگزینید. در زیر میتوانید چند نمونه از این کابینت ها را ببینید.
لوکس 2
لوکس 3
لوکس 4

کابینت MDF مشکی و سفید

یکی دیگر از ترکیبات جذاب کابینت آشپزخانه، رنگ های هایگلاس سفید و مشکی میباشد که بدلیل اینکه در تضاد هم هستند، فضای بسیار لوکس و دلنشینی میسازند. همانطور که قبلا هم گفته شد، استفاده از رنگ سفید به تنهایی، فضا را بزرگتر و بالعکس رنگ مشکی، فضا را کوچکتر نشان خواهد داد. اما این دو در کنار هم برای آشپزخانه های معمولی و متوسط، یک تحول چشمگیر ایجاد میکنند.

در ترکیب دو رنگ سفید و مشکی سعی کنید حد استفاده از این دو رنگ را رعایت کنید یعنی از رنگ سفید بیشتر از رنگ مشکی استفاده کنید.

در زیر میتوانید چند نمونه از این کابینت های آشپزخانه را ببینید؛

 

 

 

 

 

 

 

کابینت ممبران

کابینت های ممبران با نام های کابینت وکیوم و یا کابینت پی وی سی هم معروف هستند؛  ممبران، متریال جدیدی نیست، بلکه در واقع یک نوع روکش از جنس پلاستیک است که روی mdf کشیده میشود.

روکش های پلاستیکی ممبران از جنس یک نوع پلاستیک فشرده به نام وینیل ساخته میشوند. وینیل معمولا به صورت کفپوش وینیل و دیوار کوب ها نیز ساخته میشوند. کابینت ممبران، معمولا در سبک های کلاسیک بکار گرفته میشود. اگر شما قصد دارید دکوراسیون کلاسیک را در منزلتان احیا کنید، بهتر است از انواع کابینت ممبران استفاده کنید. البته شما میتوانید از کابینت های چوبی، کابینت های طرح روکش چوب هم برای سبک کلاسیک استفاده کنید.

همچنین بخوانید: میز کنار تخت، یک اکسسوری شگفت انگیز!

 

ممبران

 

کابینت ممبران قیمت پایین تری نسبت به انواع کابینت سبک کلاسیک دارد و مقرون به صرفه تر از بقیه متریال ها میباشد و به همین دلیل است که محبوبیت آن بالاست . همچنین بدلیل زیبایی در طرح بندی متریال، این نوع از کابینت ها طرفداران بسیار زیادی دارند.

کابینت های ممبران اولین کابینت هایی هستند که با طراحی سه بعدی، پا به عرصه دکوراسیون داخلی منزل گذاشته اند. کابینت های سه بعدی ممبران، توسط نرم افزار های خاصی طراحی میشوند. لذا ساخت آنها توسط کابینت سازان معمولی و آماتور تقریبا غیر ممکن است. مزیت جالب این کابینت ها این است که قبل از ساخته شدن، میتوانید طرح کابینت خود را ببینید که کمک بسیار زیادی در انتخاب طرح کابینت شما خواهد داشت.

 

 

ممبران2

 

در نرم افزار های طراحی کابینت سه بعدی ممبران همه چیز به شما نشان داده میشود. حتی شما میتوانید ببینید که نور پردازی در شرایط مختلف، کابینت آشپزخانه شما را چه شکلی میکند؟ و یا اینکه محل دقیق قرار گیری کابینت ها، نحوه قرار دادن ستون وسر ستون ها و … به شما نشان داده میشود. این کار (شبیه سازی) به شما کمک شایانی در انتخاب طرح کابینت خواهد کرد که البته اغلب به صورت رایگان توسط طراحان و سازندگان کابینت mdf ممبران به صورت یک خدمت ارائه میشود.

قبل از خرید این نوع کابینت باید یک سری نکات و مسائل مهم را در نظر بگیرید؛

مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید جنس روکش وکیومی میباشد که در ساخت کابینت ممبران استفاده میشود. باید دقت کنید که طراح شما از بهترین نوع روکش وکیوم استفاده کند. همچنین نکته دیگر چسبی است که برای چسباندن وکیوم روی mdf استفاده میشود. باید تاکید کنید که بهترین نوع چسب برای آن استفاده شود؛

 

ممبران

 

استفاده از چسب نامرغوب، پس از مدتی باعث جدا شدن روکش خواهد شد و در واقع به کلی ریخت آشپزخانه شما را به هم میریزد.

نکته دیگر جنس یراق آلاتیست که در ساخت این کابینت ها استفاده میشود. تاکید کنید که بهترین یراق آلات را برای استفاده به عنوان لولا، جک، دستگیره و … بکار ببرند. البته خودتان هم میتوانید با یک جستجوی ساده در گوگل، بفهمید که یراق آلات خوب کدام هستند.

 

 

درباره سجاد سوری

کارشناس نرم افزار، طراح و پشتیبان سایت های وردپرسی هستم و از سال 88 تا کنون در زمینه های مختلف دنیای دیجیتال فعالیت داشته ام و پس از آشنایی با مجموعه باکس ماکس، افتخار نویسندگی و پشتیبانی وبسایت و شبکه های اجتماعی این مجموعه را داشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *