طراحی داخلی

فلاور باکس، باغی از گل در آپارتمان شما

فلاورباکس آویز

فلاش بک!

همه چیز خوب پیش میرفت! همین 15، 20 سال پیش را میگویم! در همان بحبوحه کودکی که در حیاط های بزرگ خانه پدریمان با برادر و بچه های فامیل و همسایه گل کوچیک بازی میکردیم! راستش را بخواهی حیاطمان حسابی فراخ بود؛ آنقدر که وقتی قایم باشک بازی میکردیم، به سختی میشد همدیگر را پیدا کنیم! آن روزها حسابی با شوت کردن نا خواسته توپ توی باغچه سبزی و گل ها، مادرمان را عصبانی میکردیم! آخر چند روزی بود که تخم سبزی هایی که در باغچه کاشته بود، جوانه زده بودند و مادر از ما بیشتر به سبزی و گل هایش میرسید! بماند چند مدت بعد که سبزی ها بزرگتر شد هر روز ناهار، با یک بشقاب به سروقتشان میرفتیم و کلی ترب و کَوَر میچیدیم و ناهارمان را با سبزی های تازه حیاطمان میخوردیم. گل های محمدی را که دیگر نگو! نزدیک امتحانات خرداد ماه که میشد به خوبی یادم هست که یکی از گل های محمدی باغچه را که امروز از غنچه در آمده بود را میچیدم و تا مدرسه بویش میکردم! آنقدر میبوییدمش که وقتی میرسیدم سر جلسه امتحان، انگار جان گل به من منتقل شده بود.

امروزه اما…! رونق آپارتمان نشینی خصوصا در شهر های بزرگتر مثل تهران، برای اقشار متوسط رو به پایین جامعه و اسکان قابل توجه در واحد های آپارتمانی 50 تا 70 متری باعث شده که دیگر آن باغچه های دلنشین قدیمی را نتوانیم ببینیم.

همچنین بخوانید: استند فلزی، انواع مدل های جذاب و دوست داشتنی!

 

فلاور

 

فلاورباکس؟!

البته هنوز هم دیر نشده. روش های جایگزینی هم هستند که میتوانید حس طراوت و گل و گیاه را با آن ها به منزل خود بیاورید. یکی از این روش ها، فلاور باکس یا همان گلجا ها هستند. فلاورباکس ها یک بستر مناسب برای کاشتن انواع گل و گیاه و درختچه ها و گل های فصلی و سبزیجات و … هستند که در مکانهای که داشتن باغچه ممکن نیست (همانند واحد های آپارتمانی و یا محل کار) ، تا حدودی میتوانند یک باغچه کوچک برای شما ایجاد کنند.

فلاورباکس ها دارای طرح های بسیار زیاد در انواع سایز ها میباشند که میتوانید آنها را تهیه کنید. البته همانند هر عضو دیگری از دکوراسیون منزل، فلاورباکس ها نیز برای اینکه کاربرد و جلوه بهتری داشته باشند، باید نوع مناسب آنها را انتخاب و نصب کنید. ما در این مقاله قصد داریم که شما را جهت تهیه مناسب ترین فلاور باکس برای منزل و یا محل کارتان راهنمایی کنیم. پس با ما همقدم باشید.

 

فلاورباکس پله ای

 

مکان استفاده از فلاورباکس

فلاورباکس ها را میتوانید در هر جایی استفاده کنید. اما به صورت استاندارد آن ها در بیرون از محوطه منزل بکار میروند؛

مکان هایی که میتوانید فلاور باکس نصب کنید عبارتند از:

 • آپارتمان ها (داخل حیاط، زیر پنجره، راه پله، بالکن، تراس، دیوار بیرونی)
 • مکان های اداری و تجاری ( پشت پنجره، محوطه، جلوی درب ورودی)
 • رستوران ها و کافه ها ( درون گلخانه ها، به عنوان جدا کننده فضا، ورودی رستوران و کافه)
 • و…

همچنین بخوانید: میز تلویزیون بخریم یا ست میز تلویزیون؟

 

 

انواع فلاورباکس

نمیتوان بر اساس یک فاکتور، فلاورباکس ها را تقسیم بندی کرد. بلکه بر اساس فاکتور های مختلف، فلاور باکس های مختلفی هم داریم؛

بر اساس متریال: فلاور باکس ها در انواع متریال یافت میشوند. از جمله پلاستیک، سنگ، چوب، سفال، بتن، شیشه و …

بر اساس مکان نصب: فلاور باکس ها را میتوان روی زمین گذاشت، روی دیوار نصب کرد، و یا روی پله و حتی روی تراس و نرده و معلق بگذارید.

بر اساس زمان نگهداری: شما ممکن است بخواهید فلاور باکس ها را به صورت دائمی بکار برید و یا موقتی (قابل حمل و جابجایی) داشته باشید.

 

 

فلاور باکس های زمینی

فلاور باکس های زمینی همانند گلدانی بزرگ روی زمین مستقر میشوند و کاربرد آنها بیشتر روی بام و یا محوطه و بیرون از منزل میباشد. این فلاورباکس ها معمولا با درختچه و یا درخت های غیر میوه ای (Tree Box) و یا گلهای تزئینی پر میشوند. فلاور باکس های زمینی مخصوص درخت و درختچه دارای عمق کافی برای ریشه دواندن درخت هستند. همچنین بسته به نوع درختی که میخواهید در آنها بکارید سایز های مختلفی هم دارند.

فلاورباکس های آویزی

این نوع از فلاورباکس به وفور یافت میشوند. خصوصیت این نوع از فلاور باکس ها این است که یا دارای قلابی جهت آویزان کردن هستند و یا دارای یک قسمت خشابی یا ریلی برای قرار گرفتن روی نرده های تراس و بالکن میباشند. معمولا در فلاورباکس های آویزی، گیاهان رونده و یا گلهای فصلی کاشته میشوند. قابلیت جابجایی و وزن سبک آنها و همچنین قابلیت قرار گیری روی نرده ها باعث شده که این نوع از فلاور باکس ها به وفور در دکور بیرونی ساختمان ها استفاده شوند. فلاورباکس های آویزی معمولا از جنس پلاستیک ضخیم ساخته میشوند.

همچنین بخوانید: چگونه MDF کدر شده را براق کنیم؟

 

 

فلاورباکس‌ های کنار پنجره ای

فلاورباکس های کنار پنجره ای نوعی فلاور باکس آویزی هستند که نمای بیرونی ساختمان را بسیار زیبا میکنند. این فلاورباکس ها با گیاهان علفی و یا گلهای فصلی و یا دائمی پر میشوند و توسط پیچ و رول پلاک و یا جوشکاری به بیرون پنجره شما میچسبند.

فلاور باکس های کنار پنجره ای از فلز و یا از پلاستیک ضخیم و فشرده ساخته میشوند.

 

فلاور باکس دیواری

 

فلاور باکس های دیواری

همانطور که از نام این فلاور باکس ها مشخص است، آنها روی دیوار مستقر میشوند. برای طراحی محوطه و نمای بیرونی ساختمان میتوان از این فلاورباکس استفاده کرد. گیاهان رونده بهترین گزینه برای کاشت درون فلاورباکس های دیواری هستند. شما میتوانید برای ایجاد گرین وال، از این فلاورباکس ها استفاده کنید.

 

 

نکات کاربردی و مهم در رابطه با نگهداری و استفاده از فلاور باکس ها

 • رنگ فلاور باکس را متناسب با محیط برگزینید و روانشناسی کاربردی رنگ ها را نیز در نظر بگیرید تا بهترین رنگ را انتخاب کنید.
 • اگر فلاورباکس کنار پنجره ای نصب کرده اید، برای سهولت آبیاری میتوانید یک شعبه کوچک آب با شیلنگ کولر درون فلاورباکس بگذارید.
 • برای فلاور باکس های کنار پنجره ای بدلیل امکان سقوط آنها، از فلاور های فلزی استفاده کنید و آن را خوب جوش دهید
 • فلاورباکس های آویزی ریلی که روی نرده قرار میگیرند را توسط سیم آلموتور روی نرده مستقر کنید تا در صورت وقوع طوفان های شدید، سقوط نکنند.
 • اگز قصد دارید فلاور باکستان را با درختچه پر کنید، ابتدا میزان ریشه زنی درختچه را در نظر بگیرید که بعد ها به مشکل بر نخورید.
 • برای جلوگیری از کپک زدن ریشه گیاهان، از وجود زهکش (سوراخ تحتانی فلاور باکس) اطمینان حاصل کنید و آن ها را نپوشانید.
 • فلاورباکس را جایی نصب کنید که بتواند بخوبی آفتاب دریافت کند و آبیاری آن دشوار نباشد.
 • این نکته را در نظر بگیرید که خاک فلاورباکس ها زود تر خشک شده و در نتیجه نیاز به آبیاری بیشتری هم دارند.

همچنین بخوانید: از این گیاهان برای سرویس بهداشتی و حمامتان استفاده کنید!

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *