متفرقه

خنک کردن خانه با رعایت این نکات

خنک کردن خانه

کشور زیبای ما یک کشور چهار فصل است که معمولا در فصل های بهار و تابستان، گرمای متعادلی خواهد داشت. البته این میزان از گرمای هوا در بعضی از شهر ها، در برخی از فصول به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و شما برای اینکه یک مقدار بتوانید این گرما را تحمل کنید، نیاز است که برای خنک کردن خانه، اقداماتی انجام دهید تا کمی وضعیت را سر و سامان ببخشید.

در بعضی از موارد ممکن است که شما کولرتان خراب شود و یا به علت قطعی برق با هر دلیل دیگری، کولر در دسترس شما نباشد؛ یا اینکه کولر شما به اندازه کافی خانه تان را خنک نکند. در این موارد بهتر است راهکار هایی جهت خنک کردن خانه  را اجرا کنید تا از گرمای طاقت فرسا در امان باشید.

ما با شما هستیم تا به شما این راهکار ها را بیاموزیم.

 

خنک کردن خانه

 

کولر گازی بهتر است یا کولر آبی

قطعا کولر گازی کارایی بیشتری در خنک کردن خانه شما خواهد داشت. اولین راهکار قطعی ما برای خنک کردن خانه شما استفاده از کولر گازی میباشد. کولر گازی ها، در عرض چند دقیقه به راحتی میتوانند منزل شما را مانند یخچال خنک کنند. البته در برابر قیمت بالایی که دارند، کارایی بی نظیری نیز دارند که حتی میتوان از مصرف بالای برق آنها هم به این دلیل چشم پوشی کرد. اگر به استانهای جنوبی سفر کرده باشید، خواهی دید که مردم آنها بدلیل شرایط جوی بسیار گرم فقط از کولر گازی استفاده میکنند.

 

درب اتاق خواب

 

خنک کردن خانه با بستن درهای اضافه

بهتر است بدانید که هر چه محیط کوچکتر باشد زودتر خنک و یا گرم میشود. خنک کردن خانه های بزرگ، نیازمند داشتن تجهیزات بیشتر میباشد. اما این بدان معنا نیست که شما برای در امان ماندن از گرما، منزلتان را با یک خانه کوچکتر عوض کنید، بلکه شما میتوانید با بستن درب اتاق خواب ها و دیگر بخش های دارای درب، محیط را برای خنک تر شدن آماده کنید.

درب های اضافه را ببندید تا منزل شما زودتر خنک شود.

 

 

استفاده از پرده

طبق تحقیقات انجام شده، حدود 30 درصد از گرمای منزل از طریق پنجره ها وارد میشود. تابش مستقیم نور آفتاب میتواند گرما را به راحتی وارد منزل شما کند. بهترین راهکار استفاده از پنجره های دوجداره و یا پرده های دو لایه میباشد. شما میتوانید با نصب پرده های دولایه ، خنک کردن خانه خود را تجربه کنید! پرده های دو لایه اجازه ورود نور مستقیم آفتاب را به منزل شما نداده و در نتیجه منزلتان خنکتر خواهد شد.

همچنین سعی در این داشته باشید که از پرده هایی با رنگ روشنتر استفاده نمائید. رنگ های تیره تر، جذب بیشتری از نور آفتاب دارند.

همچنین بخوانید: روانشناسی کاربردی رنگ ها

 

پنکه

 

استفاده از پنکه

پنکه ها را فراموش نکنید. شما میتوانید در کنار کولر و یا در صورت فقدان آن، از پنکه ها استفاده کنید. پنکه های هوا را در منزل شما به جریان می اندازند، چه بهتر که هوای خنک کولر را با استفاده از پنکه ها به درون اتاف ها و یا آشپزخانه خود هدایت کنید.

سعی کنید از پنکه های سقفی هم استفاده کنید. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که با تنظیم کردن چرخش پنکه ها در خلاف جهت عقربه های ساعت، هوای درون منزل بیشتر خنک میشود. این امکان در کلید بعضی از پنکه های سقفی تعبیه شده است. در صورتی که کلید تنظیم جهت چرخش وجود نداشت، با جابجای فاز و نول برق ورودی میتوانید جهت چرخش را عوض کنید.

 

 

فن ها، یک روش کاربردی

شاید شما هم، هنگامی که در منزل خود روی زمین دراز کشیده اید، نسبت به زمانی که می ایستید، تفاوت دما را احساس کرده باشید. این بدلیل این است که هوای گرم به علت سبکتر بودن، معمولا تمایل به حرکت به سمت بالا دارد. در صورتی که برایتان امکان پذیر است میتوانید با نصب فن، روی سقف منزل با در قسمت فوقانی دیوار پذیرایی، هوای گرم را به بیرون هدایت کنید.

البته این مورد در منازل آپارتمانی امروزی کمی دشوار و یا غیر ممکن میباشد که شما میتوانید از روش های جایگزین آن استفاده کنید؛ یعنی از فن های حمام، دستشویی یا آشپزخانه استفاده نمائید. شما با این روش کمک شایانی در خنک کردن خانه خود خواهید کرد.

 

لامپ

 

حذف لوازم گرما زا

بعضی از لوازم منزل شما تولید گرما دارند. همانند یخچال که حذف آن غیر ممکن میباشد. اما یکی از لوازم گرمازا در منزل شما که شاید تا امروز از آن غافل شده باشید، لامپ های قدیمی میباشد که با نزدیک کردن دستتان به آنها، در حین روشن بودن، میتوانید میزان حرارت بالای آنها را احساس نمائید.

سعی کنید اگر از لامپ های قدیمی استفاده میکنید، آنها را با لامپ های کن مصرف و یا LED جدید، تعویض نمائید. این کار هم در خنک کردن منزل شما موثر خواهد بود.

 

هوای بیرون

 

استفاده از هوای بیرون

هوای بیرون از منزل در بعضی از شرایط، از هوای درون منزل شما ممکن است خنک تر باشد. بخصوص در بعضی از شهر ها که شب ها معمولا دمای هوا پایین است شما میتوانید با باز کردن درب و پنجره ها، هوای بیرون خانه را به درون خانه هدایت کنید.

 

دوش بگیرید

البته این مورد ارتباطی با خنک کردن منزل شما ندارد؛ اما اگر هدف، خنک شدن خودتان است، استفاده از یک دوش آب سرد میتواند بدن شما را کاملا خنک کند. علاوه بر کاهش دمای بدن، توسط آب سرد، شستشوی بدن و از بین بردن عرق از روی بدن شما، باعث باز شدن منافذ پوست و دربافت هوای خنکتر توسط پوست بدن شماست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *