طراحی داخلی

همه چیز در مورد درب های آکوستیک

درب آکوستیک

آکوستیک چیست؟

واژه آکوستیک (Acoustic) از زبان یونانی گرفته شده و معنای آن شنیده شدن می باشد، و Acoustics به معنی دانش اصوات، ایجاد، پخش، انتقال، کنترل و آثار صدا می باشد.

در بسیاری از محیط های کاری، وجود مقداری سر و صدا طبیعی است. اما این مقدار از سر و صدا باید به حدی باشد که موجب آزار شما نشود. حال فرض کنید، این سر و صدا ها در منزل شما جریان پیدا کنند! طبیعی است کسی دوست ندارد در زمان استراحت خود در اتاق خوابش، صدا های نا هنجار بیرون منزل را بشنود!

این صدا ها میتوانند از درب و پنجره ها عبور کرده و وارد منزل شما شوند. خیلی وقت ها پیش می آید بخصوص در آپارتمان های کوچک و غیر استاندارد امروزی، صدای تلویزیون همسایه را میشنوید! البته باید بدانید که شنیدن این صدا، تنها یک دلیل میتواند داشته باشد و آن هم کم کاری پیمانکاران در طراحی و ساخت آپارتمان هاست.

بخصوص در کشور ما که الا ماشالله شرکت های ساختمان ساز بسیار زیادی وجود دارند که فقط چند آجر را سر هم کرده و آن را به عنوان آپارتمان در اختیار مردم قرار میدهند…! اینجاست که خودتان باید دست به کار شوید و کاری انجام دهید!

 

درب چرمی

 

با وجود بحران های مالی کشور ما و قیمت های سرسام آور آپارتمان، امروزه داشتن یکی از همین آپارتمان ها هم برای خیلی از مردم چیزی شبیه رویا و آرزوست. پس بهتر است قدر همین چند عدد آجر روی هم رفته را بدانید و خودتان دست بکار شوید و منزلتان را خودتان استاندارد کنید.

انتقال صدای بیرون از منزل گاها بسیار آزار دهنده است که غالبا از طریق درب و پنجره وارد منزل شما میشوند. این را بدانید که راهکار های جدیدی وجود دارد که شما را از شر اصوات مزاحم خلاص خواهد کرد.

 

درب آکوستیک

 

درب آکوستیک چیست؟

همانطور که گفته شد، صدا های بیرون از منزل، عمدتا از طریق درب و پنجره وارد منزل میشوند. اختراع درب آکوستیک تحول عظیمی در عرصه طراحی داخلی و همچنین استاندارد سازی منازل مسکونی و دفاتر اداری بود. درب آکوستیک، دربیست که با ترکیباتی از جنس مواد ضد صدا، تا حد زیادی از عبور صوت جلوگیری میکند.

هدف اصلی آکوستیک از بین بردن صداهای زائد و مزاحم (نویز) در سالن‌ها و ایزوله‌سازی صوتی ساختمان‌ها می‌باشد.  در ساخت درب آکوستیک از عایق های ضد صدا با دقت بالا استفاده میشود. درب ها به صورت لایه ای ساخته شده که بین لایه ها عایق های قوی جذب صدا استفاده شده است.

 

 

البته فقط درب های چوبی نیستند که صدا را منتقل میکنند، بلکه بدلیل ساخت چارچوب ها از جنس آهن و درب هایی از جنس چوب، نمیتوان این دو را در  هنگام بستن درب، بدون فاصله بر روی یک دیگر قرار داد. بلکه بدلیل هم متریال نبودن درب و چارچوب آن، همیشه معمولا یک فاصله بین درب و چارچوب بوجود می آید که همان موجب نشت صدا خواهد شد؛

درب آکوستیک، علاوه بر اینکه از عایق استفاده میکند، از چارچوب های چوبی قوی و ضد صدا استفاده میکند که باعث میشود درب و چارچوب کاملا بر یک دیگر مماس شوند و دیگر صدای زیادی از درز درها عبور نکند. این یکی دیگر از خاصیت های درب آکوستیک است.

از روشهاي معمول جهت آکوستيک کردن درب میتوان لمسه کاري يا لمسه دوزي درب را مثال زد. براي آکوستيک درب ها به روش لمسه کوبي ، ازمواد زير استفاده میشود:

  • پارچه هاي مخمل و چرم هاي مصنوعي درجه يک براي روکش درب
  • عايق اسفنجي با چگالي مناسب جهت ايزوله سطح درب
  • گل ميخ هاي ساده و قلم کاري شده
  • دکمه هاي همرنگ پارچه يا چرم مصنوعي
  • گل پيچ هاي آبکاري شده جهت لمسه درب

 

 

اين روش علاوه بر ایجاد درب آکوستیک ، شکل ظاهر زيبايي براي درب ها ايجاد مي کند و دکوراسیون داخلی شما را جذاب تر میکنند.

امروزه درب های آکوستیک در انواع مختلفی تولید میشوند. بعضی از درب ها به صورت ضد سرقت تولید میشوند و بعضی دیگر هم ضد حریق و … .

درب های مدرن آکوستیک با خاصیت ضد حریق و ضد سرقت و ضد صدا هم تولید میشوند که البته از قیمت بالایی نیز برخوردارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *