متفرقه

سوختگی فرش خود را با این ترفند ها از بین ببرید

سوختگی فرش

سوختگی فرش برای همه شاید یکی از کابوس های تلخی باشد که بسیار آزار دهنده و بعضا بر اثر بی توجهی و حواس پرتی بوجود بیاید. این اتفاق دردسر ساز یکی از پر چالش ترین اتفاقات خانه دار هاست. با توجه به گرانی و قیمت های سرسام آور فرش و لوازم منزل، شاید خیلی ها توان مالی تعویض فرش منزل خود را به علت سوختگی فرش ، نداشته باشند. به همین خاطر امروز تصمیم گرفتیم که راهکار های ساده ای جهت پوشاندن و از بین بردن سوختگی فرش بیان کنیم.

سوختگی فرش با سیگار

این مورد بیشترین آمار سوختگی فرش ها را در بین اتفاقاتی که موجب سوختگی فرش میشود را داراست. افراد سیگاری بعضا با بی توجهی خود خاکستر سیگار خود را روی فرش میریزند و یا فیلتر سیگارشان را روی فرش انداخته و بروز حادثه را رقم میزنند. اما با چند مرحله ساده میتوان مشکل سوختگی فرش با سیگار را تا حد بالایی حل کرد؛

  • در مرحله اول یک سمباده را بردارید و با آن، قسمت سوخته شده را خوب سمباده بکشید تا زمانی که اثر سوختگی و قسمت های سوخته از بین برود.
  • سپس با جاروبرقی، ذرات ساییده شده را جمع آوری کنید.
  • در صورتی که نتوانستید با سمباده قسمت های سوخته را از بین ببرید، میتوانید با نوک قیچی، آن ها را جدا کنید.
  • در صوتیکه باز هم اثر سوختگی را نتوانستید از بین ببرید محلولی شامل 0.1 آب اکسیژنه و 0.9 آب معمولی تهیه کرده و با کمک یک پارچه ضبر، روی قسمت سوخته شده بکشید. سعی کنید ابتدا سطح بیرونی سوختگی و سپس سطح داخلی آن را تمیز کنید.
  • در آخرین مرحله، سطح سوخته را با استفاده از یک اسکاچ و کف تمیز کرده و با یک پارچه خشک نمائید.

 

سوختگی فرش خود را با این ترفند ها از بین ببرید

 

سوختگی فرش با زغال

این مورد هم در خانه های امروزی زیاد مشاهده میشود. بعضا برای پختن غذا و یا سرو قلیان ، زغال هایی استفاده میشود که افتادن ناگهانی آنها روی فرش و یا موکت، حتی برای یک ثانیه، میتواند یک چاله سوخته عمیق را روی فزش منزل شما ایجاد نماید.

برای از بین بردن قسمت سوخته شده توسط زغال، پرز های سوخته را همانند روش قبلی، با سمباده و نوک قیچی جدا کرده و سپس چاله سوخته شده را با شامپو فرش پر کرده و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود.

سپس با استفاده از جارو برقی آن را تمیز کنید. اگر هنوز هم اثر سوختگی مشخص بود، با استفاده از محلول رنگ بر ضعیف، اقدام به از بین بردن لایه سوخته شده کنید؛

 

 

سوختگی فرش با اتو

بعضا پیش می آید که اتوی داغ را به اشتباه روی فرش رها میکنید و این امر باعث میشود قسمتی از فرش و یا موکت بر اثر سوختگی به رنگ زرد در آید.

در صورتیکه اتو مدت زمان زیادی روی فرش نمانده و سوختگی فرش سطحی بود به روش زیر عمل کنید:

یک پیاز را دو نیم کرده و روی فرش و یا موکت بگذارید و چند ساعت آن را رها کنید تا لکه های زرد را از بین ببرد. پس از آن، با استفاده از آب سرد خیس کرده و با یک پارچه خشک کنید.

اما در صورتیکه محل سوختگی عمیق بود، باید آن را برای رفو به قالیشویی بسپارید. البته اگر موکت شما دچار سوختگی شده بود، کافیست محل سوخته شده را به صورت مربعی برش زده و یک برش سالم از موکت را جایگزین کرده و سپس با استفاده از چسب موکت آن را خوب بچسبانید و بعد از آن جارو بری بکشید تا با موکت اصلی یکدست شود.

 

 

سوختگی فرش با کف قابلمه داغ

در بعضی از موارد، شما ممکن است یک قابلمه داغ را به اشتباه روی فرش قرار دهید و آن را بسوزانید. در این موارد در صورتیکه محل سوختگی عمیق و قابل توجه بود، شما میتوانید با روش هایی که توضیح داده شد، محل سوختگی را ترمیم نمائید. البته اگر محل سوختگی رنگ پریدگی نداشت و عمیق نبود، میتوانید روی محل سوختگی فرش خود یخ بگذارید و در مرحله بعد با استفاده از شانه و بورس آن را شانه بکشید تا به حالت ابتدایی خود بازگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *