دکوراسیون

انواع فرش و تاریخچه فرش بافی در ایران

انواع فرش: فرش یکی از ارکان اصلی دکوراسیون داخلی منازل در کشور ما است و در بین صنایع دستی کشور ما جایگاه ویژه‌ای دارد و همچنین از مهمترین اقلام صادراتی کشور محسوب می‌شود.

فرش بافی در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد. قدیمی‌ترین فرش جهان یک قالیچه ایرانی است که در کشور روسیه و در یک آرامگاه یخ زده پیدا شده است. این فرش که قالی پازیریک نام دارد متعلق به 2400 سال پیش (چهارصد سال پیش از میلاد مسیح) می‌باشد. باستان شناسان با توجه به طرح آن که برگرفته از نقوش حک شده در پارسه (تخت جمشید) است به این نتیجه رسیدند که این فرش در ایران بافته و سپس به مناطق سردسیر شمالی منتقل شده است.

 

 

قالی پازیریک

تصویر قالی پازیریک

 

 

فرش‌ها انواع گوناگونی دارند و بر اساس موارد مختلفی دسته‌بندی و نامگذاری می‌شوند که در ادامه به معرفی انواع فرش خواهیم پرداخت. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

انواع فرش

دسته بندی فرش از نظر سبک کلی:

فرش‌ها و قالی‌ها از نظر سبک کلی به دو نوع فرش مدرن و کلاسیک تقسیم می‌شوند. ناگفته پیداست که فرش‌های سبک کلاسیک با دکوراسیون کلاسیک و فرش‌های مدرن با دکوراسیون مدرن بیشترین هارمونی و هماهنگی را دارند.

 

 

تصویر فرش مدرن

یک نوع فرش مدرن

 

 

 

دسته بندی فرش از نظر روش تولید:

فرش‌ها از نظر روش تولید به دو نوع فرش دستبافت و فرش ماشینی تقسیم می‌شوند. برخلاف فرش دستبافت که پیشینه‌ای هزاران ساله دارد، سابقه تولید فرش‌های ماشینی به 50 سال هم نمی‌رسد.

انواع فرش از نظر محلی:

در این نوع دسته‌بندی فرش‌ها را به فرش شهری، فرش روستایی و فرش عشایری تقسیم می‌کنند. فرش‌های شهری ظریف و دارای نقشه هستند و شهرهای اصفهان و تبریز از مراکز مهم تولید این نوع فرش‌ها هستند. برخلاف فرش شهری، فرش‌های روستایی و فرش‌های عشایری معمولا بدون نقشه و با طرح‌های ساده تولید می‌شوند.

انواع فرش از نظر جنس فرش:

فرش پشمی: فرشی است که پرزهای آن از پشم است.

فرش تمام پشم: فرشی است که پرز و تار و پود آن همگی از پشم است.

فرش کرک: فرشی است که پرزهای آن از موی بز است.

فرش ابریشمی: فرشی است که پرزهای آن از ابریشم است.

فرش چله ابریشم: فرشی است که فقط چله آن از ابریشم است.

فرش گل ابریشم: فرشی است که گل‌های آن و یا بخشی از گل‌های آن از ابریشم است.

فرش تمام ابریشم: فرشی است که هم پرز و هم چله آن از ابریشم باشد.

فرش زربفت: تار و پود این نوع فرش از رشته‌های طلا و نقره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *