دکوراسیون

نورپردازی محوطه، رقص نور و رنگ در محوطه شما

نورپردازی محوطه

نما و محوطه بیرون هر آپارتمانی، یکی از مهمترین قسمت هاست، بدیل دلیل که اولین جایی که دیده میشود، محوطه بیرونی میباشد.محوطه سازی و المان گذاری و تزئین محوطه کمی سخت به نظر میرسد اما اگر از متخصصین خبره در این زمینه استفاده کنید میتوانید بک محوطه جذاب هم در روز و هم در شب داشته باشید.

 

نورپردازی

 

ما خیلی وقت ها شاهدیم که ساختمان هایی با محوطه بسیار جذاب طراحی و ساخته شده اند اما در حین شب و تاریکی، دیگر هیچ اثری از آن همه جذابیت وجود ندارد. در حقیقت نورپردازی محوطه یک اصل بسیار مهم در دکوراسیون بیرونی ساختمان است. در صورتی که نورپردازی محوطه شما به درستی انجام شده باشد، زیبایی دکوراسیون بیرونی را در شب هم میتوانید به رخ بکشید و ساختمان خود را در معرض دید قرار دهید.

در مطلب فعلی قصد داریم نکاتی را در رابطه با داشتن یک نورپردازی محوطه جذاب برای شما همراهان همیشگی باکس ماکس مطرح کنیم.

همچنین بخوانید: لامپ های خانگی مناسب منزلمان را چگونه انتخاب کنیم؟

 

 

نور پردازی محوطه چه فایده ای دارد؟

برای ساختن یک فضای خاص، جذاب و دلنشین در شب، کافیست بتوانید با نور در تاریکی بازی کنید تا با المان های فعلی محوطه بیرونی ساختمان خود، یک فضای رویایی بسازید. البته نورپردازی محوطه علاوه بر ایجاد فضای جذاب و دلنشین، به چند دلیل دیگر ارزش سرمایه گذاری دارد؛

 

 

از جمله اینکه با نورپردازی محوطه خود میتوانید فضا های تاریک بیرون ساختمان خود را از بین ببرید و از وقوع جرایم و دزدی در امان بمانید. همچنین در صورتی که فضای بیرونی منزل شما به خوبی نورپردازی شده باشد، رفت و آمدتان تسهیل داده خواهد شد و از زمین خوردن و یا برخورد خودروتان با اجسام جلوگیری میشود. علاوه بر اینها نورپردازی محوطه، یک روش کم هزینه و یک راهکار موثر در تبدیل فضای کسل کننده به یک فضای پر انرژی و جذاب در بیرون منزل شماست.

 

نحوه نورپردازی محوطه

در نورپردازی محوطه سه اصل مهم وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید:

  • نخست اینکه المان های اصلی که در محوطه تان وجود دارد را مشخص کنید تا بتوانید روی آنها تمرکز کنید. این المان ها میتواند یک درخت، یک حوض و یا یک دیوار سنگی باشد.
  • اصل بعدی این است که المان هایی که در روز خیلی توی چشم نیستند را در نظر بگیرید و آن ها را شاخص قرار دهید.
  • آخرین اصل این است که علاوه بر زیبایی نور پردازی محوطه، به کارایی آن هم توجه داشته باشید. به عنوان مثال، راه پله ها و مسیر های پر پیچ و خم باید حتما نور پردازی شوند تا از وقوع حوادث در آنها جلوگیری شود.

همچنین بخوانید: چراغ روشنایی مدرن چی بخریم؟

 

مدل های نورپردازی محوطه

روش های نورپردازی محوطه بسیار متنوع هستند اما با یک برسی اجمالی میتوان همه مدل های نورپردازی را در 5 کتگوری کلی قرار داد:

  • نورپردازی سایه ای
  • نورپردازی تابش فوقانی
  • نورپردازی اتوماتیک

نورپردازی محوطه سایه ای

 

نورپردازی سایه ای

شما با استفاده از سایه ها میتوانید افکت های جذابی در نورپردازی محوطه منزل خود ایجاد نمائید. نحوه اجرای این مدل بدین نحو است که شما اگر قصد دارید یک شی خاص را در دید رس قرار دهید، کافیست نور را طوری روی آن تنظیم کنید که پشت آن سایه ی نسبتا بزرگی درج شده و با ابهت بیشتری جلوه کند.

 

نورپردازی مدل تابش فوقانی

در این مدل شما کافیست منبع نور را در قسمت فوقانی جسم قرار دهید. پیشنهاد میکنیم درختان را با این روش نورپردازی کنید. در روش تابش فوقانی درختان، نور، سطح پایینی برگ ها را خواهد پوشاند و یک افکت جذاب و حیرت انگیز به درخت خواهد داد.

 

نورپردازی اتوماتیک

منظور از سیستم اتوماتیک یا خودکار این است که شما با نصب سنسور های حساس به حرکت، باعث میشوید که نورپردازی فقط در زمانی که نیاز است، فعال شود و در مواقعی که حرکتی در محوطه صورت نمیگیرد، نورپردازی خاموش میباشد. مزیت روش اتوماتیک این است که هزینه برق مصرفی نورپردازی محوطه کاهش پیدا خواهد کرد.

آپارتمان، ویلا، باغ و هر ملکی که شما صاحب آن باشید، با کمی سلیقه میتواند از آنچه که هست بسیار بهتر باشد. نورپردازی محوطه یکی از کارهای ساده ایست که میتوانید نمایی رویایی و جذاب با آن به ملک خود در شب بدهید. روش های خلاقانه بسیاری برای نورپردازی محوطه وجود دارند که ما در این مطلب چند نمونه ساده و جذاب آن را معرفی کردیم. البته باید بدانید روش های بسیار جدی تر و پر هزینه تری هم وجود دارند که نمای محوطه شما را میتوانند به شدت جذاب و رویایی کنند که البته هزینه های آن ها شاید برای هر کسی صرفه اقتصادی نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *