متفرقه

مزایا و معایب کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ها، جزء آن دسته از وسایلی هستند که با وجود قدمت دیرینه، هرگز از مد نیافتاده اند و همیشه مورد تقاضا و محبوب مانده اند. دلیل این محبوبیت عملکرد ستودنی کمد دیواری در جا دادن تعداد زیادی از وسایل و بهینه سازی فضا است. امروزه کمد دیواری ها در تنوع بالایی از طرح و مدل به بازار عرضه می شوند، این تنوع زیاد به کمد دیواری ها اجازه می دهد که در بخش های مختلف ساختمان و با اهداف متفاوت تری به کار گرفته شوند. یکی از انواع مدل های محبوب کمد دیواری کمد دیواری ریلی است. در این گفتار با بررسی مزایا و معایب کمد دیواری ریلی به شما در انتخاب مناسب ترین مدل کمد دیواری کمک خواهیم کرد.

مزایای کمد دیواری های ریلی

کمد دیواری های ریلی از بدو معرفی به بازار به سرعت مورد استقبال قرار گرفتند. این مدل کمد دیواری دارای مزایای فراوانی است از جمله:

اشغال فضای کمتر

یکی از بزرگ ترین مزیت های کمد دیواری ریلی نسبت به کمد دیواری درب جلو، اشغال فضای کمتر توسط این مدل کمد دیواری است وقتی از کمد دیواری هایی که درب آن ها از جلو باز می شود استفاده کنید به فضایی برای بازو بسته شدن در احتیاج خواهید داشت، طراحی خاص کمد دیواری های ریلی بر این محدودیت چیره شده. با نصب کمد دیواری مدل ریلی به فضای اضافی برای باز و بسته شدن درب کمد احتیاج نیست؛ بنابراین این مدل کمد دیواری بهترین گزینه برای صرفه جویی در فضا در خانه های کوچک هستند.

ست پذیری و مدرن بودن

کمد دیواری های ریلی نسبت به مدل های دیگر کمد دیواری مدرن تر هستند. این مدل کمد دیواری به راحتی با هر سبک دکوراسیونی ست می شود و نمایی فوق العاده دارد. سادگی و شیک بودن کمد دیواری ریلی در کنار کارایی سبب محبوبیت این نوع کمد دیواری در دکوراسیون های مدرن شده است. البته کمد دیواری مدل ریلی معمولا با انواع سبک های چیدمان به راحتی ست می شود و نمای زیبایی دارد.

 

قابلیت نصب آینه و پارتیشن بندی فضای داخلی

کمد دیواری ریلی دارای فضایی بسته است، بر خلاف کمد دیواری های کلوزت در این نوع کمد دیواری فضای داخلی کمد در معرض دید نیست؛ بنابراین می توان با پارتیشن بندی فضای داخلی کمد حجم زیادی از وسایل و لوازم اضافی را در آن جا داد. یکی دیگر از مزایای کمد دیواری های ریلی قابلیت نصب آینه است. این قابلیت بیشتر برای نصب کمد های آینه دار در اتاق های خواب و سالن های آرایش مناسب است.

کارکرد بدون صدا

باز و بسته کردن زیاد درب کمد های دیواری در طولانی مدت باعث ایجاد و سر صدا می شود. کمد دیواری های که درب لولایی دارند، بیشتر مستعد خرابی و ایجاد سرو پیدا ناخوشایند هستند ولی کمد دیواری هایی با درب کشویی این گونه نیستند. درب ریلی کمد دیواری ها به آرامی بر روی ریل ها حرکت کرده و باز و بسته می شود و در ضمن هیچ گونه صدایی هم تولید نمی کنند. البته این امر تا حد زیادی به کیفیت ریل به کار برده برای کمد دیواری هم ارتباط دارد ولی باز هم این مدل کمد دیواری ها از کمد دیواری هایی با درب لولایی صدای کمتری در فضا تولید خواهند کرد.

 

کمد دیواری ریلی

معایب کمد دیواری های ریلی

با وجود تمام مزایای گفته شده برای کمد دیواری ریلی، این مدل کمد دیواری هم محدودیت ها و نقص هایی دارد. مهم ترین مواردی که می توان از آن ها به عنوان محدودیت کمد دیواری ریلی یاد کرد، به شرح زیر هستند.

نیاز به تمیز کردن مداوم

یکی از مشکلات کمد دیواری با درب ریلی این است که باید به طور مداوم ریل های آن را تمیز کرد. چراکه به مرور گرد و غبار داخل شیار ریل ها جمع شده و کارکرد آن را مخنل می کند. هنگامی که ریل های کمد دیواری کثیف شدند، درب ها هم هنگام باز و بسته شدن صدا تولید خواهند کرد و با گیر زیاد بسته می شوند. به همین منظور این کمد دیواری ها باید به صورت مداوم تمیز شوند تا دچار اختلال در کارکرد و تولید صدا نشوند.

کامل باز نشدن در ها

یکی دیگر از مشکلات درب های ریلی باز نشدن کامل آن ها است. به این ترتیب، تقریبا نیمی از فضای کمد دیواری در پشت درب ریلی مخفی می ‌ماند و به طور کامل در دسترس نیست. در دسترس نبودن تمام فضای داخل کمد دیواری، ظرفیت استفاده کامل از تمام فضای آن را کاهش می دهد.

 

کمد دیواری ریلی

محدودیت نصب در همه ی فضا ها

به این علت که درب های کمد دیواری های ریلی در مسیر افقی حرکت کرده و باز و بسته می شوند، این مدل کمد دیواری تنها در مکان هایی نصب می شوند که به صورت مستطیل هستند و در محل های شیب دار و با پرتی زیاد، امکان نصب این مدل کمد دیواری ها وجود ندارد.

هزینه نصب بالا

لوازمی که در ساخت و نصب کمد دیواری ریلی مورد استفاده قرار می گیرند، از قیمت بالایی برخوردار اند و این امر سبب می شود که قیمت نهایی این مدل کمد دیواری کمی گران تر از کمد دیواری درب لولایی باشد. البته کیفیت لوازم استفاده شده در ساخت کمد دیواری هم تاثیر به سزایی بر قیمت می گذارند اما در کل به نظر می رسد که قیمت مدل ریلی کمی بیشتر است. دقت داشته باشید که نباید به دلیل هزینه ی کمتر از لوازم بی کیفیت استفاده شود. وون در این صورت کمد دیواری شما به اندازه کافی کارآمد نخواهد بود.

در این گفتار درباره مزایا و معایب کمد دیواری ریلی مطالبی ارائه شد. کمد دیواری های ریلی دارای ظاهری مدرن و شیک هستند و مزایای فراوانی دارند. در کنار این مزایا این مدل کمد دیواری محدودیت هایی هم دارد که در این گفتار به آن ها اشاره شد. در نهایت، شایان ذکر است که آنچه در این گفتار ارائه شد تنها یک نقد و بررسی اجمالی از این مدل کمد دیواری بود. شما باید با توجه به فضای در دسترس برای نصب کمد دیواری، سبک دکوراسیون داخلی اتاق و سلیقه شخصی بهترین مدل کمد دیواری را انتخاب کنید. البته میزان بودجه مورد نظرتان یکی دیگر از مواردی است که هنگام بهترین مدل کمد دیواری باید به آن توجه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *