دکوراسیون

مدل های کابینت آشپزخونه کوچک

کابینت آشپزخانه کوچک

آشپزخانه یکی از مهم ‌ترین فضاهای هر خانه ‌ای است؛ کابینت آشپزخانه نقش مهم و کلیدی در زیبایی آشپزخانه دارد. از طرف دیگر، کابینت ‌ها با سازماندهی وسایل اضافی به محیط آشپزخانه نظم می دهند‌. انتخاب نوع، مدل و رنگ کابینت، نقش مهمی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه دارد. یکی از دغدغه های افراد در آپارتمان های کوچک امروزی، انتخاب کابینتی است که در عین جا دار بودن فضای زیادی از آشپزخانه را اشغال کند و نمایی ایده آل داشته باشد. در این گفتار چند معیار برای انتخاب بهترین کابینت آشپزخانه برای آشپزخانه کوچک ارائه خواهیم داد.

معیار های مهم برای انتخاب بهترین کابینت آشپزخانه کوچک

آشپزخانه های کوچک فضای مفید کمی دارند، از طرفی بسیاری از وسایل جاگیر منزل مانند یخچال، گاز و… باید درون آشپزخانه قرار بگیرند. علاوه بر این، وسایل زیادی مانند سرویس های غذا خوری، انواع چاشنی ها و وسایل ضروری آشپزی هم باید در آشپزخانه در دسترس باشند. سازماندهی همه‌ ی این وسایل در یک آشپزخانه کوچک،  به شرطی ممکن است که کابینت هایی مناسب و جادار انتخاب کنید. مهم ترین معیار ها برای انتخاب کابینت مناسب آشپزخانه کوچک، به شرح زیر هستند.

مدل کابینت

انتخاب مدل کابینت نقش کلیدی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه های کوچک دارد. سعی  کنید مدل کابینت را طوری انتخاب کنید که با وجود اینکه جای کمتری اشغال می کند، وسایل بیشتری را در خود جای دهد. انتخاب کابینت هایی با قفسه و باکس های زیاد می توانند برای سازماندهی بیشتر وسایل کمک کننده باشند.

رنگ کابینت

انتخاب کابینت هایی با رنگ های تند و تیره گزینه ی مناسبی برای آشپزخانه های کوچک نیست. رنگ های تند و تیره ممکن است پس از مدتی کسل کننده و تکراری به نظر برسند. از طرف دیگر کابینت های تیره محیط آشپزخانه را کوچک تر نشان می دهد. در مقابل، استفاده از رنگ های ملایم و طیف رنگ های ترکیبی  برای کابینت آشپزخانه کوچک بسیار مناسب هستند. استفاده از ترکیبی از رنگ های هماهنگ مانند سفید و کرم با ایجاد سایه روشن به عمق بخشی به آشپزخانه و بزرگ تر دیده شدن آن کمک می کند.

متریال کابینت

کابینت ها از متریال متنوعی تولید می شوند. انتخاب متریال کابینت به میزان بودجه مورد نظر و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگرچه انتخاب متریال به فضای در دسترس برای نصب کابینت وابستگی چندانی ندارد اما  برخی از متریال های سنگین مانند چوب و شیشه ممکن است محدودیت هایی در اندازه کابینت هم ایجاد کند؛ بنابراین هر اندازه که از متریال سبک تری استفاده کنید، انعطاف پذیری متریال در برابر طرح های مختلف بیشتر خواهد بود.

 

کابینت آشپزخانه

 

مدل های مناسب کابینت آشپزخانه های کوچک

ایده های زیادی برای انتخاب کابینت آشپزخانه های کوچک وجود دارد. مدل های مختلفی از کابینت تولید و به بازار عرضه شده اند. این مدل ها از نظر نوع متریال  ابعاد و طراحی با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه چند مدل کابینت مناسب برای بزرگ تر دیده شدن آشپزخانه های کوچک و استفاده بهینه از فضا معرفی شده اند.

کابینت های سقفی

کابینت های دیواری که تا سقف آشپزخانه هستند، یکی از بهترین گزینه ها برای آشپزخانه ی کوچک هستند. چون ارتفاع این کابینت ها بلند است و روی دیوار نصب می شوند، بدون اشغال فضای زیاد، بسیار کارآمد و جادار هستند. کابینت های بلند سقفی مدل های متنوعی دارند و برای آشپزخانه های کوچکی که سقف کوتاه ‌تری هم دارند مناسب ترند.

کابینت های شلف دار

در فضای هر آشپزخانه ممکن است در گوشه های آشپزخانه یا بعضی از بخش های دیگر امکان باز و بسته کردن در کابینت وجود نداشته باشد. برای اینکه در آشپزخانه های کوچک بتوانید از حداکثر فضای مفید بهره مند شوید، می توانید در این بخش ها از شلف دیواری بین کابینتی استفاده کنید. شلف های بین کابینتی علاوه بر سازماندهی وسایل نمای بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه می دهند. می توانید از این شلف ها در فضاهای بی کاربرد آشپزخانه استفاده کنید و با قراردادن وسایل تزیینی در آن ها به دکوراسیون آشپزخانه تنوع و زیبایی ببخشید.

کابینت آشپزخانه

 

کابینت های کم عمق

در آشپزخانه های کوچک بهتر است  از کابینت های کم عمق و بلند تر استفاده کنید. هر اندازه که عمق کابینت ها کمتر باشد، فضای کمتری از آشپزخانه اشغال می شود. البته می توانید کابینت های زمینی را با عمق کمتر نسبت به کابینت های دیواری طراحی کنید تا هم  فضای مفید آشپزخانه کمتر  اشغال شود و هم کابینت های دیواری جادار تری داشته باشید.

کابینت های چند طبقه

استفاده از کابینت هایی با تعداد قفسه های زیاد و کابینت های چند طبقه تا حد زیادی می تواند برای صرفه جویی در فضا موثر باشد. هم چنین در آشپزخانه های کوچک می توانید فضای درون کابینت را پارتیشن بندی کنید تا از حداکثر فضای برای جایگذاری وسایل آشپزخانه بهره مند شوید. کابینت هایی با تعداد قفسه های زیاد هم از  بهترین گزینه ها برای آشپزخانه های کوچک هستند.

کابینت های بوفه دار

کابینت های بوفه دار از پر طرفدار ترین انواع کابینت ها هستند. معمولا این کابینت ها در کنار سایر مدل های کابینت مورد استفاده قرار می گیرند. کابینت های طرح بوفه کابینت هابی بلند و یکسره هستند که نمای جلویی آن ها شیشه ای است. این کابینت ها بسیار جادار هستند و برای آشپزخانه های کوچک مناسب اند. هم چنین کابینت های طرح بوفه بسیار نمادار و شیک هستند و برای نگهداری عناصر تزیینی مناسب اند.

انتخاب کابینت های مناسب برای هر آشپزخانه نقش مهمی در نمای کلی آشپزخانه دارد. اگر مدل و رنگ کابینت با توجه به ابعاد و اندازه کلی آشپزخانه انتخاب شود، هم کارایی کابینت در بهینه سازی فضا و پوشش وسایل آشپزخانه افزایش می یابد. در این گفتار اطلاعاتی پیرامون انتخاب بهترین کابینت برای آشپزخانه های کوچک بیان شد؛ همچنین چند مدل کابینت مناسب برای استفاده در آشپزخانه های کوچک به شما معرفی شد. صرفه نظر از سلیقه شخصی و میزان بودجه مورد نظر برای سفارش کابینت باید به تناسب رنگ و مدل کابینت با فضا هم توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *