طراحی داخلی

4 ایده بی نظیر برای زیباتر کردن پاسیو

پاسیو

پـاسیو چیست؟

آپارتمان نشینی باعث شده که خیلی از ما ها دیگر دسترسی به فضا های سبز منزل، باغچه و حیاط های دوست داشتنی نداشته باشیم. البته حس پرورش گل و گیاه، یک حس بسیار لذت بخش است که نمیتوانید جایی آن را بیابید و نباید به راحتی از آن دل بکنید. با توجه به نیاز گل و گیاهان به نور و حرارت مناسب، پاسیو ها بوجود آمدند تا در منازل شما نقش یک نورگیر و یا نورخانه را بازی کنند؛ تا شما بتوانید گل و گیاهان خود را در منزلتان پرورش دهید!

 

ایوان

 

فرق پاسیون با ایوان در چیست؟

پـاسیو و ایوان تفاوت های کاملا جدی با یکدیگر دارند. ایوان ها فضا های دارای سقفی هستند که در قسمت بیرونی منزل ساخته میشوند و برای استفاده از فضای بیرون منزل مفیدند. ایوان منظره حذابی به منزل میدهد و یک مکان جذاب برای استراحت است. ایوان ها معمولا در شهر هایی با شرایط جوی گرم و خشک ساخته میشوند تا راهی باشند برای تغییر هوای داخل منزل؛

اما پـاسیو ها در داخل منزل بکار گرفته شده و نقش تامین نور منزل و ایجاد شرایط جوی برای گلخانه را بازی میکنند.

 

پاسیو داخلی

 

مکان قرارگیری پاسیو در منزل کجاست؟

پاسیو ها باتوجه به نقش نور گیر بودنشان، معمولا در بخش های پشتی خانه که دسترسی به پنجره کمتر است نصب و اجرا میشوند. بدین صورت هم نور خانه را بیشتر تامین نموده اند و هم باعث بوجود آمدن مکانی بهینه برای نگهداری گل و گیاهان شما میشوند. البته ناگفته نماد که درمعماری مدرن و امروزی، پاسیو ها را در قسمت مرکزی خانه هم بکار میبرند و تقریبا در مجاورت سالن اصلی آن را تعبیه میکنند. پـاسیو های امروزی با استفاده از متریال بسیار متنوع  به صورت کاملا جذاب ساخته و اجرا میشوند.

باالای پاسیو

 

پوشش بالای پاسیو چیست؟

در گذشته برای قسمت بالای پاسیو از پنجره هایی موسوم به نورگیر استفاده میشد. نورگیر ها دارای ظاهر 5 ضلعی کشیده (سقف شیروانی مانند) و پوشیده از شیشه های مات بودند که نور را دریافت میکردند و به قسمت پاسیو میرسانند. دلیل اصلی استفاده از شیشه مات برای نورگیر ها این بود که دید به درون منزل محدود شود و همچنین از تابش نور تیز و مستقیم آفتاب جلوگیری شود.

امروزه اما از متریال و مصالح جدید تر همانند پلی کربنات و فایبرگلاس های شفاف استفاده میشود که کاربرد و فواید زیادی دارند؛ مثلا پلی کربنات شفاف ماندگاری ویژه ای دارد و در برابر نور آفتاب مقاومت بالایی از خود نشان میدهد و سالها میتواند عمر کند!

ناگفته نماند در منازل مدرن و امروزی تر در قسمت فوقانی پاسیو ها بجای استفاده از پنجره های نور گیر از سقف های متحرک هم استفاده میشود. این کار باعث میشود که هر وقت که بخواهید هوای منزل خود را عوض کرده و یا در قسمت پـاسیو استراحت کرده و حسابی آفتاب بگیرید!

پاسیو جذاب

ایده های طراحی پاسیو و بهره گیری بهتر از آن

در اینجا قصد داریم ایده هایی را که باعث بهره برداری بهتر از پاسیو چه از نظر کاربردی و چه از لحاظ دکوراسیون داخلی میشوند را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

 

کاشی پاسیو

 

استفاده از کاشی های سه بعدی و طرح دار برای کفپوش پاسیو

کف پاسیو را با کاشی های طرح دار و یا سه بعدی با رنگ روشن کفپوش کنید. این کار علاوه بر زیبایی پـاسیو مزایایی همچون عدم نفوذ آب و همچنین دریافت و بازتاب نور بیشتر میباشد.

میز و صندلی پاسیو

بکار بردن میز و صندلی در پاسیو

کاربرد پاسیو فقط نگهداری گل و گیاه نیست. شما در صورت داشتن فضای کافی، میتوانید یک محیط جذاب و بسیار دوست داشتنی برای گذارن وقت های استراحت خود داشته باشید. میز و صندلی های فانتزی بهترین گزینه برای استفاده در پاسیو هستند.

 

 

استفاده از سنگ فرش برای کفپوش پـاسیو

درصورتی که فضای کافی در پاسیو شما وجود دارد و میخواهید از محیط آن استفاده بیشتری کنید، پیشنهاد میکنیم بجای کاشی، از سنگ فرش برای کفپوش پاسیو استفاده کنید. سنگ فرش ها با ظاهری جذابتر، علاوه بر جلوگیری از لیز خوردن، منظره ای ارگانیک به پاسیو شما میبخشند.

 

کفپوش پاسیو

بکار بردن آینه در پاسیو

اگر پـاسیو شما کوچک است، آینه ها میتوانند حس یک فضای بزرگتر را با بازتاب نور و تصویر به پـاسیو شما بدهند. آینه ها را میتوانید روی دیوار روبرویی پاسیو استفاده کنید. تا فضا را زیباتر و بزرگتر نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *