طراحی داخلی

با سنگ های تزئینی یک دکوراسیون متفاوت داشته باشید

سنگ های تزئینی

سنگ های تزئینی سنگ هایی هستند که برای روح بخشیدن و زنده کردن حس طبیعی در دکوراسیون داخلی منزل استفاده میشوند. این سنگ ها بدلیل طراحی و شکل منحصر به فردشان، تاثیر بسیار خوبی روی دکوراسیون داخلی میگذارند و در زیبایی حرف اول را میزنند. سنگ های تزئینی در صورتی که به درستی انتخاب و نصب شوند، میتوانند طرح دیوار های شما را به کلی عوض کرده و طراحی حال و پذیرایی، آشپزخانه، نشیمن، اتاق خواب و … را به کلی عوض کنند. ما در این مطلب سعی بر این داریم که شما را در انتخاب بهترین نوع این سنگ ها راهنمایی کنیم.

 

آنتیک

 

انواع سنگ های تزئینی

سنگ های تزئینی  انواع بسیاری دارند اما در اینجا 6 نوع معروف و پر طرفدار آن را برای شما شرح داده ایم که بیشترین استفاده را در دکوراسیون داخلی دارند.

  • سنگ آنتیک پازلی
  • سنگ های تراورتن
  • سنگ های کامپوزیت
  • سنگ قیچی (گیوتین)
  • سنگ مالون
  • سنگ آنتیک

 

 

سنگ پازل

دلیل نامگذاری این سنگ های تزئینی، این است که به صورت قطعات برش خورده منظم، همانند یک پازل کنار هم قرار میگیرند.سنگ های منظم یا پازلی معمولا از قراردادن قطعات شکسته شده سنگ و خرده سنگ های ضایعات و … با استفاده از ملات مخصوص ساخته میشوند. این سنگ های تزئینی در انواع مختلفی ساخته و عرضه میشوند؛ سنگ های تزئینی پازلی در انواع لب پر، توری قیچی، زنجیره ای موجود هستند. این سنگ ها معمولا در دیوار آشپزخانه ها، راهرو، دیوار حیاط و بالکن و کف سازی ها استفاده میشوند.

همچنین بخوانید: دکوراسیون زمستانی منزل خود را با این روش ها احیا کنید!

 

 

سنگ های تراورتن

بهترین انتخاب برای نما کاری سنگ تراورتن است. این سنگ های تزئینی از معادن سطح زمین استخراج میشوند و بیشتر مصارف بیرونی دارند. داشتن سطح ضبر و فرج در پشت این سنگ ها مهم ترین خصوصیت آنهاست و این سنگ ها را برای استفاده در بیرون از ساختمان (بدلیل چسبیده شدن بهتر ملات به پشت آنها) مناسب میسازد و همین خصوصیت باعص میشود سنگ به راحتی جدا نشده و در گذر زمان کنده نشود.

البته سنگ های تراورتن در حمام و قسمت های داخلی و محوطه سازی ساختمان هم استفاده میشوند. نوع پولیش نشده سنگ تراورتن بافتی طبیعی داشته و سطح آن صیقلی نیست.

 

 

سنگ های کامپوزیت

سنگ های کامپوزیت با ظاهری شبیه به چوب و دارای رنگ بندی بسیار متنوعی هستند. این سنگ های تزئینی معمولا ضد رطوبت و صوت و حرارت هستند به همین دلیل در محیط های متنوعی استفاده میشوند. سنگ های کامپوزیت خصوصیات دیگری همانند ضد حریق و قارچ و کپک هم میباشند که این سنگ ها را با سایر سنگ های تزئینی متمایز میسازد.

سنگ های کامپوزیت در کف سازی، استخر ها، محوطه و دیوار حیاط استفاده میشوند. البته انواع آن را میتوان در محیط داخلی منزل هم بکار برد.

 

 

سنگ گیوتینی

سنگ گیوتینی یک سنگ آنتیک و دکوراتیو است که با استفاده از قطعات پروفیل شکل سنگ مرمریت، تراورتن و پاترا اونیکس تولید میشوند. گفتنی است این سنگ ها با تنوع بالا در طرح و رنگ ساخته میشوند. حالت سنگ های گیوتینی یا قیچی به صورت نامنظم و به هم ریخته میباشد. سنگ های تزئینی گیوتینی در نمای خارجی و داخلی ساختمان بکار گرفته میشوند. این سنگ ها زیبایی منحصر به فردی دارند و علاوه بر آن از قیمت مناسبی نسبت به سایر سنگ های تزئینی برخوردارند. همچنین سنگ های گیوتینی را میتوان روی دیوار های سیمانی، کاشی، دیوار گچی و بوسیله ملات و چسب نصب نمود.

همچنین بخوانید: شومینه برقی بخریم یا نخریم؟

 

 

سنگ مالون

سنگ مالون سنگ های مربع و با مستطیل شکلی هستند که کاربرد های مهندسی دارند. این نوع سنگ ها در نمای داخلی ساختمان استفاده نمیشوند، بلکه مورد استفاده آن ها معمولا در نما سازی محوطه و سنگ فرش ها و یا پله ها و همچنین جدول سازی و یا پل سازی استفاده میشوند. سنگ های مالون سنگ های تراشیده و چکش خورده ای هستند که به اشکال هندسی تکه تکه میشوند.

 

آنتیک

 

سنگ های آنتیک

سنگ های آنتیک نمونه ای از سنگ های طبیعی هستند که به علت مقاومت بالا، کاربرد فراوانی دارند. ظاهر این سنگ ها بسیار مدرن و دارای رنگ و تنوع بسیاری میباشند. سنگ های آنتیک با هنر دست ساخته میشوند و دارای قیمت مناسبی هستند. سنگ های تزنینی آنتیک روی گچ و سیمان و سنگ های قدیمی نصب میشوند. این سنگ ها در طراحی داخلی استفاده میشوند. این سنگ ها از خرده سنگ های طبیعی و قدیمی و چسباندن آنها بوجود می آیند. سنگ های آنتیک در دو نوع طبیعی و مصنوعی موجودند که نوع مصنوعی آنها بدلیل مقاوت بیشتر، دوام بیشتری هم دارند و همچنین بدلیل استفاده از مواد مخصوص، ضد قارچ و ضد باکتری میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *